Komisja Europejska zdecydowała tego dnia w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

Sobolewski komentując tę informację w telewizji Republika zastanawiał się, na jakich podstawach prawnych Komisja Europejska oprze swój wniosek. 

- Czekamy na podstawy prawne na jakich oprze ten swój wniosek KE. Przypominam, że zgodnie z unijnymi traktatami sądownictwo jest wewnętrzną sprawą każdego z członków Unii Europejskiej - zauważył polityk PiS. - Złoży, będziemy wtedy odnosić się do tego wniosku

- dodał.

10 października 2019 r. KE zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, „aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną”. Jak uzasadniała, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

Komisja wystąpiła wówczas do TSUE o zajęcie się sprawą w trybie przyspieszonym, ale jej wniosek dotychczas nie został uwzględniony.