Bez dyscyplinarek po „Marszu Tóg”

zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

W chwili obecnej nie widzę podstaw do prowadzenia czynności dyscyplinarnych w związku z „Marszem Tysiąca Tóg”. Sam udział w tym marszu nie może być tożsamy z naruszeniem reguł konstytucyjnych - powiedział dziś rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab.

Sędzia Schab został zapytany w RMF FM, czy zostaną wszczęte postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, którzy wzięli udział w sobotnim „Marszu Tysiąca Tóg” w Warszawie. - W chwili obecnej nie widzę podstaw do prowadzenia czynności o charakterze dyscyplinarnym w związku z tym wydarzeniem - powiedział.

Dopytywany, czy nie analizuje jakiegoś przypadku udziału sędziego w tym marszu, Schab stwierdził, że „trzeba mieć jasne przesłanki ku temu, aby uznać, że zachowanie sędziego mogło stanowić rażące naruszenie prawa lub uchybienie godności urzędu”. W chwili obecnej, wskazał, „takich przesłanek nie ma”.

Rzecznik dyscyplinarny powiedział, że „sam udział w manifestacji nie może być tożsamy z naruszeniem reguł konstytucyjnych dotyczących m.in. powinności zachowania przez sędziego bezstronności”, co - jak dodał - oznaczać musi także zaniechanie przez niego publicznej działalności o charakterze politycznym.

Tłumaczył także, że to, czy marsz miał taki charakter, należy rozpatrywać w odniesieniu do zachowania poszczególnych sędziów. - Czy każdy z sędziów, który uczestniczył w tej manifestacji podejmował działania o charakterze politycznym? Oczywiście, nie - zaznaczył.

Sędzia Schab w tym kontekście odniósł się do udziału polityków w „Marszu Tysiąca Tóg”.

- Samo uczestnictwo [sędziego] w manifestacji wraz z politykami - myślę, że nie jest to przesłanka po temu, aby wszcząć czynności o charakterze dyscyplinarnym, ponieważ tego rodzaju zachowanie jeszcze, w moim przekonaniu, nie nosi cech manifestacji o charakterze politycznym - wskazał.

Sędzia został również zapytany o to, czy za delikt dyscyplinarny może uznać użycie sędziowskiej togi na ulicznej manifestacji. - Nie widzę po temu przesłanek - uznał.

Na pytanie, czy w takim razie sędziemu wolno używać togi na ulicy, odpowiedział, że „istnieje duża przestrzeń między definicją tego, co sędziemu wolno i czego czynić nie powinien, a definicją deliktu dyscyplinarnego”.

Według rzecznika dyscyplinarnego sędziów noszenie togi w czasie protestu jest „naruszeniem powinności zachowania wstrzemięźliwości przez sędziego”.

- Jest manifestacją, pod którą ja bym się nie podpisał i której nie akceptuję jako sędzia - dodał.

„Marsz Tysiąca Tóg” przeszedł ulicami Warszawy w sobotę pod hasłem „Prawo do niezawisłości, prawo do Europy”. Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski i Europy. Marsz, którego jednym z głównych organizatorów było Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, miał być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Duda i Morawiecki we francuskiej prasie. „Polska na szczycie rankingu liderów europejskiego wzrostu”

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

„Od bardzo trudnych lat budżetowych 1989–1991 polski PKB rośnie każdego roku o około 4 proc., a rok 2020 będzie dwudziestym dziewiątym rokiem ciągłego wzrostu gospodarczego” – podkreśla prezydent Andrzej Duda na łamach dziennika "L'Opinion". W gazecie ukazały się również m.in. wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PZU Pawła Surówki.

Wydanie ukazało się równolegle we Francji, w Belgii i Szwajcarii, dzień przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

"Skorygować globalizację poprzez podatki" to tytuł tekstu premiera Mateusza Morawieckiego.

"Podatki mogą obronić i uzdrowić globalizację – to polska lekcja dla świata 30 lat od upadku komunizmu. Dziś, gdy temat nierówności jest jednym z głównych wyzwań świata, Polska w 40-lecie utworzenia ruchu >>Solidarność<< mówi głośno, że dzięki nowemu globalnemu ładowi podatkowemu bez rajów podatkowych, dzięki walce z lukami podatkowymi na poziomie narodowym i międzynarodowym, możemy zbudować bardziej sprawiedliwy, solidarny świat.”

Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że Polska znajduje się „na szczycie rankingu liderów europejskiego wzrostu".

"I nie jest to osiągnięcie chwilowe – polski rozwój i konkurencyjność opiera się na budowanych latami stabilnych fundamentach. To efekt głębokich reform wolnorynkowych, a zarazem kreatywności polskich talentów. Udało się świetnie zagospodarować polską wolność”.

"Jeśli w czasie tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos region przedstawiać się będzie pod hasłem >>Growing Europe<<, to głównie dlatego, że chce przyciągnąć uwagę inwestorów globalnych do tego rynku, który widziany jako całość - zarazem jednolitą i zróżnicowaną" - pisze prezes PZU, Paweł Surówka w tekście „Europa, która wierzy", dodając, że regionowi, który stanowi jedną piątą populacji UE (100 milionów mieszkańców) i około jednej trzeciej jej obszaru, nie poświęca się takiej samej uwagi jak innym wschodzącym regionom świata."

„Polska może wiele wnieść do Europy dzięki energii i pasji tych, którzy chcą odnieść sukces, dobrze wyszkolonych inżynierów oraz w nowych obszarach tworzenia firm i start-upów”

- pisze z kolei Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Jubileuszowa, 50. edycja Światowego Forum Ekonomicznego odbywać się będzie od 21 do 24 stycznia. Na ten czas Davos gromadzi najważniejszych przywódców politycznych, przedstawicieli rządów, prezesów największych firm, szefów organizacji pożytku publicznego, intelektualistów i naukowców. Uczestnicy poruszają kwestie dotyczące kluczowych wyzwań ekonomicznych oraz społecznych, ważnych z punktu widzenia światowej gospodarki i całej ludzkości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts