Czy TSUE zablokuje Izbę Dyscyplinarną SN? Poseł Wróblewski komentuje wniosek Komisji Europejskiej

/ fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Przed 2015 r. KRS ostrzegała sędziów, że udział w tego rodzaju zgromadzeniach (red. marszu tysiąca tóg) stanowi naruszenie art. 178 ustęp 3 Konstytucji, czyli jest rodzajem działalności, która jest niezgodna z zasadami niezawisłości sędziów i niezależności sadów – podkreśla poseł Bartłomiej Wróblewski, prawnik i konstytucjonalista. Ponadto polityk PiS wyjaśnia, czy TSUE może zablokować działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz dlaczego marszałek Tomasz Grodzki wspiera się świadectwami byłych funkcjonariuszy służb komunistycznych.

Poseł Bartłomiej Wróblewski w programie „Rozmowa Niezależna” wyjaśniał m.in. dlaczego w polskim wymiarze sprawiedliwości potrzebna jest Izba Dyscyplinarna SN.

- Środowisko sędziowskie samo się wybiera, samo się ocenia, samo się sądzi. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że czynnik społeczny powinien mieć większy wpływ na proces nominacyjny sędziów. Reguły odpowiedzialności sędziów powinny być takie same jak w przypadku zwykłych obywateli lub nawet wyższe. Sędziowie, którzy oceniają, podejmują decyzje w bardzo ważnych kwestiach dotyczących naszego majątku, naszego zdrowia i życia, naszych praw, musza być osobami nieskazitelnymi . A tutaj sytuacja była odwrotna. Mianowicie zasady odpowiedzialności sędziów były inne. Ale na korzyść sędziów. Można powiedzieć o większej tolerancji na przewinienia przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości

- mówi poseł Wróblewski.

Polityk PiS odniósł się również do wypowiedzi marszałka Tomasz Grodzkiego, który stanowczo stwierdził, że będzie pozywał osoby opisujące korupcyjny proceder, jaki miał mieć miejsce w szczecińskim szpitalu, gdy jego ordynatorem był obecny przewodniczący izby wyższej polskiego parlamentu.

- W historii polskiego parlamentu nie było jeszcze marszałka, który byłby tak agresywny wobec dziennikarzy i wobec którego byłoby tak wiele zarzutów nie związanych z pełnieniem funkcji formułowanych

– podkreśla poseł Wróblewski.

Zobacz "Rozmowę Niezależną" z posłem Bartłomiejem Wróblewskim:
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Macron przyjedzie do Polski

/ Foundations World Economic Forum [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron złoży państwową wizytę w Polsce w dniach 3-4 lutego - poinformował Pałac Elizejski. W trakcie wizyty francuski przywódca będzie przebywał w Warszawie i Krakowie.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski pod koniec grudnia powiedział, że w lutym spodziewana jest wizyta w Polsce prezydenta Francji.

"Mogę wstępnie zakomunikować, że spodziewamy się w lutym wizyty prezydenta Macrona w Polsce" – przekazał Szczerski. Przypomniał, że Macron i Duda spotkali się na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w Londynie na początku grudnia.

"Efektem tej rozmowy jest przygotowywana wizyta prezydenta Macrona w lutym. Mam nadzieję, że dojdzie ona do skutku i będziemy mogli ją oficjalnie potwierdzić" – powiedział Szczerski

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts