Wiceszef MSZ potwierdza newsa Niezalezna.pl: Polskę w Izraelu będzie reprezentował Magierowski

Szymon Szynkowski vel Sęk

  

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk potwierdził informacje portalu Niezależna.pl, że reprezentantem naszego kraju na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie będzie ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski. - Wszystko wskazuje na to, że tam Polskę będzie reprezentował ambasador i to też powinien być jasny sygnał do organizatorów tych uroczystości - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w piątym Światowym Forum Holokaustu, które ma odbyć się 23 stycznia w Jerozolimie. Decyzję uzasadnił faktem, że organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Kilka dni temu portal Niezalezna.pl podał informację, że Polskę na tym wydarzeniu reprezentował będzie ambasador naszego kraju w Izraelu - Marek Magierowski. Mamy już potwierdzenie tej informacji. 

- Wszystko wskazuje na to, że tam Polskę będzie reprezentował ambasador i to też powinien być jasny sygnał do organizatorów tych uroczystości, że nie jest możliwa sytuacja próby ułożenia takiego programu tej uroczystości, w której nie daje się głosu wysokiej rangi przedstawicielowi Polski

- powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk w "Rozmowie Niezależnej". 

Jak dodał wiceszef MSZ, rolą ambasadora Magierowskiego będzie zdanie relacji do Polski, co działo się podczas uroczystości i czy nie były podejmowane kolejne próby "pisania historii na nowo", tak jak niedawno robił to prezydent Rosji Władimir Putin. 

- Udział ambasadora to jest udział w warstwie protokołu dyplomatycznego stosunkowo niskiej rangi, choć ambasador Magierowski jest doświadczonym dyplomatą i bardzo go cenimy. Będzie brał udział w tej uroczystości, żebyśmy mieli odsłuch, co tam się dzieje. Tam powinien być ambasador, który na bieżąco zda relację, ale nie może być tam nikogo z wysokich władz, kto przysłuchiwałby się temu, jak fałszuje się historię. Jest prawdopodobne przy tym układzie uroczystości, że mogłoby się to wydarzyć, stąd dobra decyzja pana prezydenta, żeby odmówić udziału w tej uroczystości

- podkreślił. 

Całą "Rozmowę Niezależną" redaktor Lidii Lemaniak z wiceministrem Szymonem Szynkowskim vel Sękiem obejrzeć będzie można już dziś od godziny 20.00 na VOD "Gazety Polskiej".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Orzeł Ekonomii" dla firmy POC Partners. Nagrodę wręczył polski ambasador w Belgii

/ Twitter/@PLinBelgium

  

Ambasador RP w Belgii Artur Orzechowski wręczył dziś nagrodę „Orzeł Ekonomii” firmie POC Partners. Ta zaangażowała się w obchody 75. rocznicy wyzwolenia Belgii m.in. przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Nagroda została wręczona w ambasadzie RP w Brukseli po raz trzeci. W 2018 otrzymała ją firma La Lorraine Bakery Group, a w ubiegłym roku Comarch. W poniedziałkowej uroczystości wziął udział minister spraw wewnętrznych, bezpieczeństwa i handlu zagranicznego Belgii Pieter De Crem oraz Jean-Charles Wibo, szef Belgijsko-Polsko-Luksemburskiej Izby Handlowej BEPOLUX.

POC Partners działa w sektorze budowlanym. W Polsce wspiera inicjatywy lokalne, będąc m.in. sponsorem klubu kolarskiego w Darłowie. W Belgii w 2019 r. pomogła nam w organizacji rajdu rowerowego w Tielt śladami 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Zbudowała tablice informacyjne, które były obecne w tych miejscach, w których zatrzymywali się kolarze przy miejscowościach, które były wyzwalane przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej

- powiedział Orzechowski.

Ambasador wyraził nadzieję, że nagroda stanie się coroczną tradycją. "Mam nadzieję, że to, co zapoczątkowałem, będzie kontynuował mój następca. Warto nagradzać tych, którzy poza prowadzeniem działalności gospodarczej chcą zaangażować się w życie Polonii" - powiedział Orzechowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts