Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w piątym Światowym Forum Holokaustu, które ma odbyć się 23 stycznia w Jerozolimie. Decyzję uzasadnił faktem, że organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Kilka dni temu portal Niezalezna.pl podał informację, że Polskę na tym wydarzeniu reprezentował będzie ambasador naszego kraju w Izraelu - Marek Magierowski. Mamy już potwierdzenie tej informacji. 

- Wszystko wskazuje na to, że tam Polskę będzie reprezentował ambasador i to też powinien być jasny sygnał do organizatorów tych uroczystości, że nie jest możliwa sytuacja próby ułożenia takiego programu tej uroczystości, w której nie daje się głosu wysokiej rangi przedstawicielowi Polski

- powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk w "Rozmowie Niezależnej". 

Jak dodał wiceszef MSZ, rolą ambasadora Magierowskiego będzie zdanie relacji do Polski, co działo się podczas uroczystości i czy nie były podejmowane kolejne próby "pisania historii na nowo", tak jak niedawno robił to prezydent Rosji Władimir Putin. 

- Udział ambasadora to jest udział w warstwie protokołu dyplomatycznego stosunkowo niskiej rangi, choć ambasador Magierowski jest doświadczonym dyplomatą i bardzo go cenimy. Będzie brał udział w tej uroczystości, żebyśmy mieli odsłuch, co tam się dzieje. Tam powinien być ambasador, który na bieżąco zda relację, ale nie może być tam nikogo z wysokich władz, kto przysłuchiwałby się temu, jak fałszuje się historię. Jest prawdopodobne przy tym układzie uroczystości, że mogłoby się to wydarzyć, stąd dobra decyzja pana prezydenta, żeby odmówić udziału w tej uroczystości

- podkreślił. 

Całą "Rozmowę Niezależną" redaktor Lidii Lemaniak z wiceministrem Szymonem Szynkowskim vel Sękiem obejrzeć będzie można już dziś od godziny 20.00 na VOD "Gazety Polskiej".