Zmarł historyk Jean Delumeau

Portret ambasadorów, mal. Hans Holbein Młodszy

  

W wieku 96 lat zmarł w poniedziałek Jean Delumeau, francuski historyk specjalizujący się w historii Kościoła i kultury Zachodu XIV-XVIII wieku. W latach 1975-1994 był profesorem College de France w Paryżu. Postrzegany był jako krytyk hierarchii kościelnej.

Według katolickiego dziennika "La Croix" historyk sam przygotował tekst, który ma być odczytany na jego pogrzebie.

W moim życiu były smutki i radości, porażki i sukcesy, cienie i światła, błędy i niedoskonałości, a także entuzjazm, impulsy i nadzieje. Skończyłem wyścig. Pozwól mi zasnąć w Twoim pokoju i przebaczeniu! Bądź moją ucieczką i moim światłem. Oddaję się Tobie. 

– napisał Delumeau.

Początkowo zajmował się historią Ramy w czasach renesansu i narodzinami reformy chrześcijańskiej. Z jego wczesnych prac dużą popularność w Polsce zdobyła monografia Cywilizacja Odrodzenia, do dziś uważana za jeden z najlepszych przewodników po epoce. Zajmował się historią pojmowaną jako dzieje przemian ludzkiej świadomości. Jego prace wywarły duży wpływ nie tylko na historyków, ale również na teologów i wywołały szereg polemik i komentarzy, stając się jednym z ważnych impulsów we współczesnej refleksji o społeczeństwie i Kościele. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Maseczka - jak zakładać, gdzie utylizować? Zadbaj o bezpieczeństwo w kilku prostych krokach!

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/@iira116

  

Maseczka, którą zakładamy musi szczelnie przylegać do twarzy. Nie powinniśmy jej dotykać rękami - tłumaczy prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca Głównego Inspektora Sanitarnego. Podkreśla, że maseczki noszone przez osoby chore muszą być utylizowane zgodnie z przepisami dotyczącymi odpadów medycznych.

Równocześnie profesor zaznaczył, że maseczkę powinny nosić osoby zakażone, by nie rozprzestrzeniać choroby lub osoby zdrowe, które wchodzą w środowisko skażone. W pozostałym przypadku noszenie jej nie ma zbyt dużego sensu, bo większość osób nieprawidłowo ją zakłada.

- Jestem przeciwnikiem noszenia maseczek przez osoby, które nie wiedzą do końca, jak je stosować - zaznaczył.

Poproszony o instrukcję właściwego jej użytkowania i utylizacji powiedział: "Maseczka powinna szczelnie przylegać do twarzy  i nie być dotykana rękoma, co nie jest wcale takie proste".

[polecam:https://niezalezna.pl/322198-minister-zdrowia-od-czwartku-wprowadzamy-obowiazek-noszenia-maseczek-w-przestrzeni-publicznej]

Dodał, że nie można jej zsuwać na szyję. Nie można też odkrywać ust, gdy chcemy do kogoś mówić. "Nie dotykamy jej. A jeśli to zrobiliśmy, to nie wolno nam dotknąć oczu albo zakładamy gogle" – zaznaczył.

Podkreślił też, że po dwóch godzinach maseczka utraci swoje właściwości ochronne, bo zawilgotnieje. "Powinniśmy wyciągnąć wtedy drugą maseczkę, potem trzecią i tak dalej" – stwierdził.

Profesor zwrócił uwagę na problem dotyczący utylizacji maseczek noszonych przez osoby chore. Powinno to się odbywać zgodnie z przepisami dotyczących odpadów medycznych.

- Jeśli jest się zakażonym to maseczkę należy nosić zawsze. Generalny problem z maseczkami jest taki, że po pierwsze, jeżeli ma ją osoba, która ma objawy i chroni w ten sposób innych, równocześnie ostrzegając (w ten sposób -red.) - bo taka jest też funkcja maseczki normalnie - to jest to o tyle problem, że to odpad medyczny. Wtedy maseczka jest skażona. Utylizacja odpadów medycznych ma swoje własne przepisy

- powiedział.

Rząd zapowiedział w czwartek, że od 16 kwietnia osoby przebywające w przestrzeni publicznej będą miały obowiązek zakrywania ust i nosa. 


Jak poprawnie założyć i zdjąć maseczkę?

Sanepid w materiałach dostępnych na stronie internetowej edukuje, że przed nałożeniem maski, należy umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie należy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy i dobrze przylega.

Istotne jest, aby starać się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy – umyć dłonie lub je zdezynfekować. Maskę należy wymienić na mową, gdy tylko będzie wilgotna. GIS zaleca, aby nie używać ponownie masek jednorazowych. Aby zdjąć maseczkę bezpiecznie należy chwycić ją z tyłu, za wiązanie. Nie wolno dotykać przodu maski.

GIS instruuje, że po zdjęciu maseczki, ręce także trzeba umyć wodą i mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts