„Kultura jest ważna”

Sir Roger Scruton został pożegnany przez prezydenta i premiera RP. Był kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Na Kongresie „Polska Wielki Projekt” odebrał medal „Odwaga i Wiarygodność”. Angażował się na rzecz Polski (i Czech) od lat 80. zeszłego wieku, do końca swoich dni sprzyjał suwerenności i racjom cywilizacyjnym naszej części Europy. Był czytany, był autorytetem.

Wiele z jego ponad trzydziestu książek zostało przetłumaczonych na liczne języki. Podejmował szeroki wachlarz zagadnień filozoficznych, politycznych, obyczajowych, kulturalnych. Jako pełen bolesnego sprzeciwu świadek procesów rozkładowych w Europie (od jakże dawna mówi się o „buncie mas”, o „śmierci Zachodu”!) polemizował z impetem z ideologiami i środowiskami, które obwiniał o ten stan rzeczy. To on przeniósł z języka angielskiej poezji do dyskursu o społeczeństwie i kulturze termin: ojkofobia.

Pojęciem tym objął postawę wyrzeczenia się domu i dziedzictwa, a w postaci skrajnej – nieskrywaną nienawiść do instytucji rodziny, do ojczyzny i kultury narodowej. Jednej ze swoich książek nadał tytuł: „Kultura jest ważna”. I oto pozostawia nas z tym przesłaniem.

 

Źródło:

Bogusław Dopart
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo