„Kultura jest ważna”

  

Sir Roger Scruton został pożegnany przez prezydenta i premiera RP. Był kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Na Kongresie „Polska Wielki Projekt” odebrał medal „Odwaga i Wiarygodność”. Angażował się na rzecz Polski (i Czech) od lat 80. zeszłego wieku, do końca swoich dni sprzyjał suwerenności i racjom cywilizacyjnym naszej części Europy. Był czytany, był autorytetem.

Wiele z jego ponad trzydziestu książek zostało przetłumaczonych na liczne języki. Podejmował szeroki wachlarz zagadnień filozoficznych, politycznych, obyczajowych, kulturalnych. Jako pełen bolesnego sprzeciwu świadek procesów rozkładowych w Europie (od jakże dawna mówi się o „buncie mas”, o „śmierci Zachodu”!) polemizował z impetem z ideologiami i środowiskami, które obwiniał o ten stan rzeczy. To on przeniósł z języka angielskiej poezji do dyskursu o społeczeństwie i kulturze termin: ojkofobia.

Pojęciem tym objął postawę wyrzeczenia się domu i dziedzictwa, a w postaci skrajnej – nieskrywaną nienawiść do instytucji rodziny, do ojczyzny i kultury narodowej. Jednej ze swoich książek nadał tytuł: „Kultura jest ważna”. I oto pozostawia nas z tym przesłaniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts