Milion podatników przekazało odpis od podatku na rzecz partii

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/martaposemuckel/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Ponad milion spośród 41 milionów podatników we Włoszech przekazało w zeszłym roku 2 promile swych zobowiązań wobec fiskusa partii politycznej. Razem wszystkie ugrupowania otrzymały z tego tytułu 18 milionów euro, najwięcej - Partia Demokratyczna.

Możliwość takiego odpisu od podatku od dochodów osobistych wprowadzono w 2014 roku wraz ze stopniowym odchodzeniem od finansowania partii politycznych z budżetu. Zostało ono definitywnie zniesione w 2016 roku.

Odsetek obywateli, którzy korzystają z tej możliwości jest co roku niewielki, co interpretuje się jako wyraz spadku zaufania do polityków i konsekwencję licznych ujawnionych ostatnio skandali ze sprzeniewierzeniem partyjnych funduszy przez przedstawicieli różnych ugrupowań.

Z danych ogłoszonych przez Ministerstwo Finansów wynika, że wzrosła łączna suma przeznaczonych dla partii pieniędzy; z 14 milionów euro w 2018 r. do ponad 18 mln w zeszłym roku.

Jak co roku najwięcej uzyskała centrolewicowa, obecnie współrządząca Włochami Partia Demokratyczna - 8,4 miliona euro. Ugrupowanie to dostaje najwięcej pieniędzy z odpisu od podatku zarówno wtedy, gdy jest u władzy, jak i kiedy jest w opozycji. W zeszłym roku ugrupowanie to wskazało 570 tysięcy osób, czyli ponad połowa wszystkich, którzy skorzystali z możliwości odpisu.

Na drugim miejscu pod względem ilości uzyskanych funduszy jest opozycyjna, prawicowa Liga, która prowadzi we wszystkich sondażach zaufania z 30- procentowym poparciem. Partia Matteo Salviniego dostała 3,1 miliona euro. Ta prawicowa pogrążona jest w kryzysie finansowym z powodu skandali ze sprzeniewierzeniem publicznych środków przez jej wcześniejsze kierownictwo. Na mocy wyroku sądowego Liga musi oddać budżetowi państwa 49 milionów euro; spłaca tę sumę w ratach.

Prawicowa partia Bracia Włoch otrzymała na swą działalność od podatników 1,1 miliona euro.

Z takiej formy finansowania nie korzysta współrządzący krajem antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd; wcześniej nie korzystał również z pieniędzy z budżetu państwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ależ mocne! Radny PiS w dwie minuty pokazał, o co chodzi z in vitro. „Nie wkurzajcie Jezusa!”

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

To było wystąpienie w stylu Ronalda Reagana! I nikogo nie zdziwi, że ze strony Lewicy spotkało się z zarzutem szerzenia nienawiści. Zbigniew Czerwiński, radny PiS, w ciągu trwającej dwie minuty inscenizacji wytłumaczył wszystkim tym, którzy dotąd nie do końca rozumieli, o co chodzi z tym in vitro. Na koniec zwrócił się do tych radnych PO, którzy są katolikami: „Nie wkurzajcie Jezusa! Byłem nie dawno z żoną w Mantui. Tam jest taki świetny fresk pokazujący Jezusa wypędzającego kupców ze świątyni”. Na FILMIE poniżej pokaz, po którym wszystko staje się jasne, zaczyna się w 3 minucie i 24 sekundzie.

Wystąpienie Zbigniewa Czerwińskiego, który w czasach walki z komunizmem używał pseudonimu „Szymon Konarski” i był jednym z prekursorów polskiego happeningu, było odpowiedzią na kulturową wojnę, którą rozpoczął w Poznaniu prezydent Jacek Jaśkowiak. Przypomnijmy, że w jej ramach prezydent z PO blokuje odbudowę zburzonego przez hitlerowców Pomnika Wdzięczności, z figurą Chrystusa Króla, natomiast wspiera parady gejów i otwiera całodobowe gabinety ginekologiczne. Teraz PO zapowiedziała przeznaczenie 300 tys. złotych na pilotażowy plan finansowania in vitro.

Film z inscenizacji radnego wielkopolskiego sejmiku, po której osoby dotąd średnio zorientowane zaczynają rozumieć, na czym naprawdę polega „niewinna” procedura in vitro, pokazany został w programie „Wywiad z chuliganem”, od 3 minuty i 24 sekundy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts