2020 na Śląsku rokiem św. Jana Sarkandra i kard. Stefana Wyszyńskiego

Św. Jan Sarkander / By Johann Tscherning - svatymichal.cz, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6263878

  

Rok 2020 będzie w woj. śląskim obchodzony jako Rok św. Jana Sarkandra oraz Rok kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia – zdecydowali radni tego regionu.

Pierwsze z upamiętnień wiąże się z 400. rocznicą śmierci św. Jana Sarkandra; drugie - z kończącym się procesem beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały dotyczącej upamiętnienia św. Jana Sarkandra, jest ono związane z 400. rocznicą śmierci pochodzącego ze Skoczowa kapłana i męczennika.

- Jan Sarkander zmarł w wyniku okrutnych tortur w Ołomuńcu 17 marca 1620 roku - przypomniano w uzasadnieniu.

- Chcąc uchronić parafię, w której był proboszczem przed pacyfikującymi miejscowości Moraw Lisowczykami, wyszedł wraz z grupą parafian na przedmieścia Holeszowa niosąc monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Został niesłusznie posądzony o zdradę i współpracę z najeźdźcami. Stosując tortury chciano go zmusić do ujawnienia tajemnicy spowiedzi hetmana Moraw, barona Lobkovica - napisano.

Jak zaakcentowano, św. Jan Sarkander nie uległ prześladowcom, pozostając wiernym swemu sumieniu. Przypomniano też, że o św. Janie Sarkandrze papież Jan Paweł II mówił w 1995 r. w Skoczowie, że żył on w trudnym okresie poreformacyjnym, gdy panujący, gwałcąc prawa sumienia, narzucali przemocą własne przekonania religijne.

"Osoba i przesłanie, jakie niesie z sobą życie św. Jana Sarkandra są wciąż żywe w świadomości mieszkańców Śląska"

- uznano w uzasadnieniu, przypominając okoliczności wizyty Jana Pawła II w 1995 r. w Skoczowie i słowa polskiego papieża o tym świętym.

"Ogłoszenie roku 2020 Rokiem św. Jana Sarkandra i inicjatywy z tym związane przyczynią się do promocji takich wartości, jak poszanowanie godności każdego bez wyjątku człowieka, wierność sumieniu, szacunek dla ludzkiej wolności, prawda i odpowiedzialność za słowo jako fundament życia społecznego, docenienie poszanowania tajemnicy i wagi danego słowa" - podkreślili radni.

Jak wskazali, w związku z tym, że czterechsetlecie śmierci męczennika będzie przeżywała w tym roku również Archidiecezja Ołomuniecka, ustanowienie Roku Świętego Jana Sarkandra "może stać się okazją do zacieśnienia więzów i współpracy z naszymi południowymi sąsiadami".

Uzasadniając zaś ustanowienie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia zaznaczono, że bieżący rok "zapisze się w dziejach Polski" jego beatyfikacją.

"Będzie ona ukoronowaniem trwającego od 2001 r. procesu beatyfikacyjnego, a jednocześnie oddaniem hołdu jednej z największych postaci polskiej historii XX wieku" - uznano.

"Nie sposób wymienić wszystkie istotne wydarzenia z Jego przebogatej biografii, obfitującej w momenty wzniosłe i dramatyczne, przepojone świadectwem głębokiej duchowości maryjnej, miłością bliźniego oraz wiernością prawdzie i Ewangelii" - wskazano w uzasadnieniu.

Radni określili kard. Wyszyńskiego jako "człowieka wielkiego serca i jednocześnie męża stanu, który przeprowadził Kościół w Polsce przez czasy największych represji i kampanii kłamstw".

"Zawsze obecny w trudnych momentach powojennych dziejów stał się niekwestionowanym autorytetem moralnym i duchowym współtwórcą przemian społecznych" - napisali o przyszłym błogosławionym. "Uczczenie osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego przyczyni się nie tylko do przypomnienia jego zasług, ale wskaże też na wzór chrześcijańskiej postawy w trudnych czasach"

- ocenili radni.

Rok 2019 r. był obchodzony w regionie m.in. jako Rok św. Melchiora Grodzieckiego oraz jako Rok 20-lecia Województwa Śląskiego

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ależ mocne! Radny PiS w dwie minuty pokazał, o co chodzi z in vitro. „Nie wkurzajcie Jezusa!”

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

To było wystąpienie w stylu Ronalda Reagana! I nikogo nie zdziwi, że ze strony Lewicy spotkało się z zarzutem szerzenia nienawiści. Zbigniew Czerwiński, radny PiS, w ciągu trwającej dwie minuty inscenizacji wytłumaczył wszystkim tym, którzy dotąd nie do końca rozumieli, o co chodzi z tym in vitro. Na koniec zwrócił się do tych radnych PO, którzy są katolikami: „Nie wkurzajcie Jezusa! Byłem nie dawno z żoną w Mantui. Tam jest taki świetny fresk pokazujący Jezusa wypędzającego kupców ze świątyni”. Na FILMIE poniżej pokaz, po którym wszystko staje się jasne, zaczyna się w 3 minucie i 24 sekundzie.

Wystąpienie Zbigniewa Czerwińskiego, który w czasach walki z komunizmem używał pseudonimu „Szymon Konarski” i był jednym z prekursorów polskiego happeningu, było odpowiedzią na kulturową wojnę, którą rozpoczął w Poznaniu prezydent Jacek Jaśkowiak. Przypomnijmy, że w jej ramach prezydent z PO blokuje odbudowę zburzonego przez hitlerowców Pomnika Wdzięczności, z figurą Chrystusa Króla, natomiast wspiera parady gejów i otwiera całodobowe gabinety ginekologiczne. Teraz PO zapowiedziała przeznaczenie 300 tys. złotych na pilotażowy plan finansowania in vitro.

Film z inscenizacji radnego wielkopolskiego sejmiku, po której osoby dotąd średnio zorientowane zaczynają rozumieć, na czym naprawdę polega „niewinna” procedura in vitro, pokazany został w programie „Wywiad z chuliganem”, od 3 minuty i 24 sekundy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts