Do Betlejem z mocą - koncerty na tysiące głosów

Trasa "Betlejem w Polsce" przyciąga tłumy / fot. www.betlejemwpolsce.pl/mat.pras.

  

Charytatywna trasa koncertowa „Betlejem w Polsce” już dawno stała się szanowaną marką. Na to wydarzenie się czeka jak na wymarzone spotkanie z ulubioną gwiazdą. Program jest co roku inny, świeży, zaskakujący, wypełniony arcyciekawymi aranżami w wykonaniu wybornych artystów. Hasłem przewodnim obecnej edycji jest „Głośna noc” – i rzeczywiście jest głośno, a do tego bardzo radośnie i rodzinnie. Przed nami dwa ostatnie koncerty w Gdyni i Ostródzie.

Katowicki Spodek, poznańska Arena, stołeczny Torwar czy wrocławska Orbita – te ogromne przestrzenie wypełnione były po brzegi. Na kilka dni przed koncertem w Warszawie wszystkie bilety zostały wyprzedane. Na „Betlejem w Polsce” przybywam od kilku lat i mam wrażenie, że z roku na rok jest nas coraz więcej. Bo jak już raz się uczestniczy w tym wydarzeniu, to natychmiast po wyjściu z hali powstaje myśl: „za rok też muszę tu być”.

Powodów jest kilka. Wspaniała muzyka wykonywana przez najlepszych artystów, chęć radosnego świętowania Bożego Narodzenia, pomoc potrzebującym (dochód z trasy koncertowej jest przeznaczony na cele charytatywne), ale pewnie też fenomen bliskości w tłumie. Czy można sprawić, że kilka tysięcy osób na hali czuje się jak jedna wielka rodzina? Można. To uścisk dłoni na powitanie z osobami obok, dzielenie się opłatkiem (wręczanym przy wejściu) oraz wspólne śpiewanie kolęd – utworów zakorzenionych w naszej tradycji, przywołujących najcieplejsze uczucia.

To też ogromna zasługa wspaniałych artystów. Mate.O, dyrektor artystyczny „Betlejem w Polsce”, i Jan Smoczyński, kierownik muzyczny, zaprosili na tegoroczną trasę wyjątkowych muzyków – gwiazdy zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. I jedni drugim dodają skrzydeł, a widzom dostarczają mnóstwo radości oraz wzruszeń.

Wyjątkowy jest już pierwszy utwór – pieśń hebrajska „Z Twego domu” wyrażająca wołanie człowieka do Boga i tęsknotę za przyjściem Mesjasza – Zbawiciela. Pochodząca z Izraela Maya Abraham oraz Natalia Niemen zaśpiewały go tak niesamowicie, od serca, że miałam łzy w oczach. Zresztą nie tylko ja. Ale po tym wzruszającym początku przychodzi czas na eksplozję radości. Gwarantują nam ją: głośna i żywiołowa Arka Noego, fenomenalne wokalistki: Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Magda Bereda, oraz równie znakomici wokaliści: Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Adam Krylik, Skubas, Mate.O i Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego. Artyści niektóre utwory śpiewają solo, inne dzielą z przyjaciółmi ze sceny.

To będzie koncert na wiele strun – od polskich kolęd po najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe z całego świata, od balladowych po rockowe brzmienia. Zabierzemy Was w daleką podróż dookoła świata, ale echo tej podróży wybrzmi także w osobistych i współcześnie napisanych utworach. To będzie głośna noc...

 – zapowiadali organizatorzy jeszcze przed startem trasy i mogę potwierdzić, że te zdania w pełni oddają to, co dzieje się podczas tegorocznych koncertów „Betlejem...”.

Mam nadzieję, że ten gromki śpiew był słyszany nie tylko w całej Polsce, ale i w Watykanie

– powiedział abp Wiktor Skworc, który uczestniczył w koncercie w katowickim Spodku.

Dziękuję wszystkim, którzy zorganizowali to wydarzenie, wspaniałym artystom i wszystkim, którzy tu przyszli. Oni by nie mieli takiej radości w sercu, gdyby nie mieli świadomości, że mogą komuś dać niezwykły dar

– podkreślił z kolei bp Romuald Kamiński obecny na Torwarze. Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej zachęcił, aby ta radość nas nie opuszczała i żebyśmy ciągle w sercu przeżywali Boże Narodzenie. Z kolei bp Rafał Markowski powiedział:

Mam za sobą 37 lat kapłaństwa, ale ten wieczór to dla mnie niezwykłe doświadczenie, za które wszystkim z serca dziękuję.

Po życzeniach od hierarchów przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, a później na wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd – na tysiące głosów. W Warszawie zachwycona publiczność doprosiła się także bisu. Jeden z największych przebojów Arki Noego, czyli „Świeć gwiazdeczko mała świeć”, zaśpiewali spontanicznie wszyscy wykonawcy wraz ze zgromadzonym na Torwarze tłumem serdecznych ludzi.

Widziałam szczęście w oczach Michała „Miśka” Koterskiego, który tańczył pod sceną i rejestrował wydarzenie na smartfonie. Wśród publiczności był też Dawid Kwiatkowski, który w ubiegłym roku sam występował w „Betlejem w Polsce”.

Następny koncert w Warszawie dopiero za rok i już się nie mogę doczekać. A w „Głośnej nocy” można jeszcze uczestniczyć w piątek 17 stycznia w Gdyni (Gdynia Arena) i w sobotę 18 stycznia w Ostródzie (Hala Expo Mazury). Serdecznie polecam koncerty oraz zakup płyty „Betlejem w Polsce Live”. Dochód z biletów i ze sprzedaży albumów jest przeznaczony dla osób potrzebujących.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ależ mocne! Radny PiS w dwie minuty pokazał, o co chodzi z in vitro. „Nie wkurzajcie Jezusa!”

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

To było wystąpienie w stylu Ronalda Reagana! I nikogo nie zdziwi, że ze strony Lewicy spotkało się z zarzutem szerzenia nienawiści. Zbigniew Czerwiński, radny PiS, w ciągu trwającej dwie minuty inscenizacji wytłumaczył wszystkim tym, którzy dotąd nie do końca rozumieli, o co chodzi z tym in vitro. Na koniec zwrócił się do tych radnych PO, którzy są katolikami: „Nie wkurzajcie Jezusa! Byłem nie dawno z żoną w Mantui. Tam jest taki świetny fresk pokazujący Jezusa wypędzającego kupców ze świątyni”. Na FILMIE poniżej pokaz, po którym wszystko staje się jasne, zaczyna się w 3 minucie i 24 sekundzie.

Wystąpienie Zbigniewa Czerwińskiego, który w czasach walki z komunizmem używał pseudonimu „Szymon Konarski” i był jednym z prekursorów polskiego happeningu, było odpowiedzią na kulturową wojnę, którą rozpoczął w Poznaniu prezydent Jacek Jaśkowiak. Przypomnijmy, że w jej ramach prezydent z PO blokuje odbudowę zburzonego przez hitlerowców Pomnika Wdzięczności, z figurą Chrystusa Króla, natomiast wspiera parady gejów i otwiera całodobowe gabinety ginekologiczne. Teraz PO zapowiedziała przeznaczenie 300 tys. złotych na pilotażowy plan finansowania in vitro.

Film z inscenizacji radnego wielkopolskiego sejmiku, po której osoby dotąd średnio zorientowane zaczynają rozumieć, na czym naprawdę polega „niewinna” procedura in vitro, pokazany został w programie „Wywiad z chuliganem”, od 3 minuty i 24 sekundy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts