Do Betlejem z mocą - koncerty na tysiące głosów

Trasa "Betlejem w Polsce" przyciąga tłumy / fot. www.betlejemwpolsce.pl/mat.pras.

  

Charytatywna trasa koncertowa „Betlejem w Polsce” już dawno stała się szanowaną marką. Na to wydarzenie się czeka jak na wymarzone spotkanie z ulubioną gwiazdą. Program jest co roku inny, świeży, zaskakujący, wypełniony arcyciekawymi aranżami w wykonaniu wybornych artystów. Hasłem przewodnim obecnej edycji jest „Głośna noc” – i rzeczywiście jest głośno, a do tego bardzo radośnie i rodzinnie. Przed nami dwa ostatnie koncerty w Gdyni i Ostródzie.

Katowicki Spodek, poznańska Arena, stołeczny Torwar czy wrocławska Orbita – te ogromne przestrzenie wypełnione były po brzegi. Na kilka dni przed koncertem w Warszawie wszystkie bilety zostały wyprzedane. Na „Betlejem w Polsce” przybywam od kilku lat i mam wrażenie, że z roku na rok jest nas coraz więcej. Bo jak już raz się uczestniczy w tym wydarzeniu, to natychmiast po wyjściu z hali powstaje myśl: „za rok też muszę tu być”.

Powodów jest kilka. Wspaniała muzyka wykonywana przez najlepszych artystów, chęć radosnego świętowania Bożego Narodzenia, pomoc potrzebującym (dochód z trasy koncertowej jest przeznaczony na cele charytatywne), ale pewnie też fenomen bliskości w tłumie. Czy można sprawić, że kilka tysięcy osób na hali czuje się jak jedna wielka rodzina? Można. To uścisk dłoni na powitanie z osobami obok, dzielenie się opłatkiem (wręczanym przy wejściu) oraz wspólne śpiewanie kolęd – utworów zakorzenionych w naszej tradycji, przywołujących najcieplejsze uczucia.

To też ogromna zasługa wspaniałych artystów. Mate.O, dyrektor artystyczny „Betlejem w Polsce”, i Jan Smoczyński, kierownik muzyczny, zaprosili na tegoroczną trasę wyjątkowych muzyków – gwiazdy zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. I jedni drugim dodają skrzydeł, a widzom dostarczają mnóstwo radości oraz wzruszeń.

Wyjątkowy jest już pierwszy utwór – pieśń hebrajska „Z Twego domu” wyrażająca wołanie człowieka do Boga i tęsknotę za przyjściem Mesjasza – Zbawiciela. Pochodząca z Izraela Maya Abraham oraz Natalia Niemen zaśpiewały go tak niesamowicie, od serca, że miałam łzy w oczach. Zresztą nie tylko ja. Ale po tym wzruszającym początku przychodzi czas na eksplozję radości. Gwarantują nam ją: głośna i żywiołowa Arka Noego, fenomenalne wokalistki: Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Magda Bereda, oraz równie znakomici wokaliści: Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Adam Krylik, Skubas, Mate.O i Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego. Artyści niektóre utwory śpiewają solo, inne dzielą z przyjaciółmi ze sceny.

To będzie koncert na wiele strun – od polskich kolęd po najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe z całego świata, od balladowych po rockowe brzmienia. Zabierzemy Was w daleką podróż dookoła świata, ale echo tej podróży wybrzmi także w osobistych i współcześnie napisanych utworach. To będzie głośna noc...

 – zapowiadali organizatorzy jeszcze przed startem trasy i mogę potwierdzić, że te zdania w pełni oddają to, co dzieje się podczas tegorocznych koncertów „Betlejem...”.

Mam nadzieję, że ten gromki śpiew był słyszany nie tylko w całej Polsce, ale i w Watykanie

– powiedział abp Wiktor Skworc, który uczestniczył w koncercie w katowickim Spodku.

Dziękuję wszystkim, którzy zorganizowali to wydarzenie, wspaniałym artystom i wszystkim, którzy tu przyszli. Oni by nie mieli takiej radości w sercu, gdyby nie mieli świadomości, że mogą komuś dać niezwykły dar

– podkreślił z kolei bp Romuald Kamiński obecny na Torwarze. Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej zachęcił, aby ta radość nas nie opuszczała i żebyśmy ciągle w sercu przeżywali Boże Narodzenie. Z kolei bp Rafał Markowski powiedział:

Mam za sobą 37 lat kapłaństwa, ale ten wieczór to dla mnie niezwykłe doświadczenie, za które wszystkim z serca dziękuję.

Po życzeniach od hierarchów przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, a później na wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd – na tysiące głosów. W Warszawie zachwycona publiczność doprosiła się także bisu. Jeden z największych przebojów Arki Noego, czyli „Świeć gwiazdeczko mała świeć”, zaśpiewali spontanicznie wszyscy wykonawcy wraz ze zgromadzonym na Torwarze tłumem serdecznych ludzi.

Widziałam szczęście w oczach Michała „Miśka” Koterskiego, który tańczył pod sceną i rejestrował wydarzenie na smartfonie. Wśród publiczności był też Dawid Kwiatkowski, który w ubiegłym roku sam występował w „Betlejem w Polsce”.

Następny koncert w Warszawie dopiero za rok i już się nie mogę doczekać. A w „Głośnej nocy” można jeszcze uczestniczyć w piątek 17 stycznia w Gdyni (Gdynia Arena) i w sobotę 18 stycznia w Ostródzie (Hala Expo Mazury). Serdecznie polecam koncerty oraz zakup płyty „Betlejem w Polsce Live”. Dochód z biletów i ze sprzedaży albumów jest przeznaczony dla osób potrzebujących.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Do rozkładu wróciły pociągi prowadzone przez parowóz

/ https://www.parowozowniawolsztyn.pl/

  

Od soboty pasażerowie w Wielkopolsce znów mogą jeździć rozkładowymi pociągami prowadzonymi przez parowóz. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku podróż takim składem będzie można spędzić przy obiedzie – w wagonie restauracyjnym z epoki.

Podobnie jak w poprzednim roku poznaniacy i turyści będą się mogli latem wybrać pociągiem prowadzonym przez parowóz atrakcyjną malowniczą trasą wokół stolicy regionu.

W sobotę po raz pierwszy w tym roku, po trwającej od grudnia przerwie, rozkładowym pociągiem z parowozem można pojechać na trasie między Poznaniem a Wolsztynem. Od poniedziałku w dni robocze skład taki będzie kursował na linii Wolsztyn – Leszno. Pociągi jeżdżą w ramach rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich.

Jak powiedział dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz, pociągi wznowiły kursy, bo w piątek podpisana została nowa umowa z wielkopolskim przewoźnikiem.

Wyjaśnił, że podobnie jak przed rokiem kilkutygodniowa przerwa w kursowaniu pociągów prowadzonych przez parowóz wynikała z liczby zakontraktowanych w ub. r. kilometrów, jakie miały przejechać te składy. Podpisana na obecny rok umowa dotyczy takiej samej liczby kilometrów co w 2019 r.

Marszałkiewicz zdradził, że w tym roku chciałby nabyć pięć całorocznych, przystosowanych do jazdy z parowozami, wagonów osobowych oraz wagon restauracyjny.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pasażerowie będą mogli wyruszyć w podróż siedząc w takim wagonie przy obiedzie zamówionym z karty dań – tak jak to było kiedyś"

– powiedział.

W tegorocznych planach wolsztyńskiej instytucji jest też remont budynków i obrotnicy. W poprzednich miesiącach Parowozowni Wolsztyn udało się przeprowadzić kapitalny remont całej bocznicy, Parowozownia pozyskała też dwa kilkudziesięcioletnie wagony typu 120A, które obecnie wożą pasażerów.

Marszałkiewicz zapewnił, że także w tym roku w rozkładzie znajdą się planowane na miesiące letnie kursy składem z parowozem wokół Poznania. Podkreślił, że w minionym roku takie cosobotnie przejazdy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem pasażerów – nie tylko mieszkańców stolicy regionu.

Parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym "Piękną Helenę" - parowóz Pm36-2 z 1937 roku, oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 roku. W swojej kolekcji posiada też około 20 historycznych wagonów, a także inne pojazdy szynowe: dźwig warsztatowy i pług odśnieżny z 1883 roku.

Parowozownia jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP Cargo S.A. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts