Rok wydarzeń muzycznych w Polsce rozpocznie 26 stycznia pierwszy koncert z nowej trasy Dawida Podsiadły „Leśna muzyka”. Trasa będzie pierwszą w pełni akustyczną w karierze muzyka, ma na celu szerzenie świadomości ekologicznej. Jak podał Onet, 31 tys. biletów na 30 koncertów sprzedało się w około godzinę. Podobnie było z koncertami na stadionach we Wrocławiu i w Gdańsku, które Podsiadło zaplanował na czerwiec. Według obliczeń portalu Cgm.pl biletów na te koncerty sprzedano łącznie 81 tys.

Ogromną popularnością cieszy się też trasa koncertowa Maty – 19-letniego wokalisty hip-hop, znanego z „Patointeligencji”, która w serwisie Youtube osiągnęła ponad 16 mln wyświetleń. Jego koncerty w Warszawie (3 kwietnia) i we Wrocławiu (7 marca) wyprzedały się chwilę po ogłoszeniu trasy. Podczas koncertów usłyszymy też inne utwory z płyty, którą w 2020 roku wydaje młody artysta.

2020 będzie w koncertowym kalendarzu Polski rokiem gigantów rocka. W październiku w Łodzi wystąpi zespół Deep Purple – uważany powszechnie za pioniera hard rocka i heavy metalu. Grupa w ciągu ponad 50 lat działalności sprzedała 100 mln płyt na całym świecie. Została też wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najgłośniejszy zespół świata.

Ciężkiego rocka nie zabraknie też w czerwcu w Warszawie za sprawą koncertu zespołu Guns N’Roses, który również sprzedał dotąd 100 mln płyt – i to w krótszym czasie, bo działa dopiero od lat 80. ubiegłego wieku. W tym samym miesiącu w Krakowie zabrzmi amerykańska grupa rockowo-metalowa System of a Down, złożona z amerykańskich muzyków pochodzenia ormiańskiego na czele z energetycznym Serjem Tankjanem. Od momentu wznowienia działalności w 2010 r. po czteroletniej przerwie zespół wykonuje na koncertach utwory ze wszystkich pięciu swoich płyt.

W lipcu do Warszawy przyjedzie niemiecka grupa industrial-metalowa Rammstein i zagra na PGE Narodowym. Utwory Rammstein z pierwszych lat działalności miały sporo brzmień elektronicznych, jednak później ewoluowały w kierunku bardziej naturalnych. Większość z nich napisana jest w języku niemieckim.

Polskę odwiedzi też w lipcu Aerosmith – zespół mieszający elementy rocka i bluesa, znany z takich utworów jak „Crazy”, „I Don’t Want To Miss a Thing” i „Cryin’”. Koncert odbędzie się na Tauron Arenie w Krakowie. W Warszawie na PGE Narodowym zagrają natomiast Anglicy z zespołu Iron Maiden, uważanego za jeden z najwybitniejszych z gatunku heavy metal w całej historii rocka, laureaci setek nagród muzycznych, w tym Grammy i Brit Awards. Nie zabraknie też zespołu Simply Red z Mickiem Hacknallem na czele (25 listopada). Największym sukcesem grupy jest płyta „Stars” z 1991 r., m.in. z przebojami „Stars” oraz „Something Got Me Started”.

W lipcu będziemy też mogli posłuchać amerykańskiego zespołu grunge’owego Pearl Jam (zaliczanego do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle” wraz z zespołami Nirvana, Alice in Chains oraz Soundgarden). Koncert odbędzie się w ramach letniej europejskiej trasy koncertowej w Krakowie (13 lipca). W ramach odpoczynku od rocka w Warszawie zagra zaś popowy zespół Pet Shop Boys (24 maja) w ramach trasy „Dreamworld”, prezentującej ich największe hity.

Dużo cenionych zespołów będzie też można posłuchać na corocznych letnich festiwalach muzycznych. W Gdyni podczas Open'er Festival (1 a 3.07) wystąpią m.in. Taylor Swift, Michael Kiwanuka i zespół Twenty One Pilots. Taylor Swift to amerykańska wokalistka, instrumentalistka i aktorka, która w 2019 wydała płytę „Lover”. Swift jest jedną z najlepiej sprzedających się artystów na całym świecie, na swoim koncie ma ponad 50 mln sprzedanych albumów i 150 mln singli. Jest też zdobywczynią 10 nagród Grammy, jednej statuetki Emmy i 23 nagród Billboard Music Awards,

W tym roku (30 lipca – 1 sierpnia) jak zawsze odbędzie się też Pol’and’Rock Festiwal w Kostrzynie nad Odrą, znany do niedawna jako festiwal Woodstock. W tej chwili wiadomo, że zagrają zespoły Dropkick Murphys (folk punkowy zespół z Bostonu, którego brzmienie charakteryzują szybkie i melodyjne kompozycje z użyciem banjo i mandoliny) oraz Pidżama Porno, czyli polski zespół punkrockowy, założony przez Krzysztofa Grabowskiego, a działający od lat 80 XX w.

W sierpniu odbędzie się katowicki OFF Festival. Organizatorzy podali już dwie pierwsze nazwy zaproszonych zespołów - będą to Bikini Kill (amerykański zespół punkowy znany z działalności feministycznej) i Tropical Fuck Storm (czteroosobowa grupa muzyczna z Australii). Ważnym gościem festiwalu będzie też Iggy Pop – amerykański muzyk i aktor , a jednocześnie jeden z najważniejszych pionierów punkrocka. Iggy Pop jest laureatem francuskiego Orderu Sztuki i Literatury, w 2009 został sklasyfikowany na 17. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records, a w 2010 magazyn "Rolling Stone" sklasyfikował go wraz z zespołem The Stooges na 76. miejscu 100 najwybitniejszych artystów w historii muzyki.

W maju do Polski przyjedzie Kanadyjka Celine Dion i zagra dwa koncerty: w Łodzi (23 maja) i w Krakowie (dwa dni później). Znana z takich utworów jak „The Power of Love”, „Because You Loved Me” i „Think Twice” zaprezentuje swój najnowszy album „Courage”. W Gliwicach odbędzie się zaś koncert Jamesa Blunta, brytyjskiego wokalisty, grającego głównie soft rocka i folk rocka, znanego m.in. z utworu „You’re Beautiful”. Podczas koncertu zostaną zagrane głównie utwory z najnowszej płyty Blunta „Once Upon A Mind”.

W Krakowie w marcu wystąpi inny gigant rocka - Carlos Santana, meksykański gitarzysta rockowy i jazzowy, długoletni lider i jedyny stały członek zespołu Santana, grającego rock latynoski, znany również z solowej kariery. Koncert będzie częścią światowej trasy koncertowej „Miraculous”, mającej uczcić 20-lecie albumu Santany „Supernatural” oraz 50-lecie płyty „Abraxas”.

W Gliwicach zaśpiewa Nick Cave z zespołem The Bad Seeds (28 maja). W tym samym mieście zagra także czterokrotny laureat nagrody Grammy, amerykański muzyk i wokalista Lenny Kravitz (15 czerwca) w ramach światowej trasy „Here to love”. Właściwie każdy jego album kilkakrotnie zyskiwał status Platynowej lub co najmniej Złotej Płyty.

Jednak nie tylko historyczne nazwiska zaplanowały koncert w Polsce. Do Warszawy w styczniu (30) zawita James Arthur – zwycięzca 9. edycji brytyjskiego X Factor, znany z takich utworów, jak „Say You Won't Let Go”. Jego singiel „Impossible” sprzedał się w 1,5 mln kopii, co czyni go najlepiej sprzedającym się singlem laureata „The Voice...” w historii.

Ciekawy koncert zapowiada się w marcu w Katowicach (14-15) z okazji wręczenia tegorocznych Fryderyków. Nie wiadomo jeszcze, kto otrzyma nominacje – wiadomo jednak, że na scenie wystąpią Kayah, Krzysztof Zalewski i Daria Zawiałow.

Rok 2020 przyniesie sporo ciekawych premier płytowych. Jednym z najbardziej wyczekiwanych albumów jest „Kundel” Artura Rojka – byłego frontmana Myslovitz, który ma się ukazać w pierwszym kwartale, sześć lat po solowym debiucie artysty. 10 stycznia ukazał się pierwszy singiel „Sportowe życie”, w którym wokalista śpiewa o trudnej konfrontacji z upływającym czasem “Każą mi zmądrzeć/Ja wiem, że nie zdążę” i "Staję się kundlem/ by nie trwać sekundę”.

Mnóstwo zamieszania zrobi też płyta „100 dni do matury” nagrana przez Matę - rapera, którego opublikowany w zeszłym miesiącu w serwisie Youtube utwór “Patointeligencja” zdobył ponad 16 mln wyświetleń. W dziedzinie hip-hopu to jednak niejedyna propozycja na ten rok. W marcu Sony Music planuje wydanie nowej płyty hip-hopowego kolektywu Rasmentalizm, złożonego z Rasa i producenta muzycznego Menta. Album będzie nosił tytuł „Geniusz”. Na rok 2020 wydanie nowej płyty planuje też O.S.T.R. (Adam Ostrowski) - polski raper, freestyle’owiec, pięciokrotny laureat "Fryderyka". Płytę promuje dostępny w serwisie Youtube singiel “Nie chcę”, opowiadający o kondycji polskiej sceny hiphopowej.