Macierewicz: kontynuacja Dmowskiego to NSZ, a nie prorosyjska Konfederacja

Antoni Macierewicz / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Przypisywanie Romanowi Dmowskiemu prorosyjskości jest absolutną aberracją. Prawdziwym kontynuatorem myśli Dmowskiego były walczące z Moskwą Narodowe Siły Zbrojne, byli Żołnierze Niezłomni. To była realizacja myśli Dmowskiego, na pewno nie działania panów Giertychów. Natomiast tradycję „polityki realnej” Korwina-Mikke Dmowski najgoręcej zwalczał – powiedział w „Wywiadzie z chuliganem” Antoni Macierewicz, którego ojciec i dziadek byli działaczami Narodowej Demokracji. W jaki sposób komuniści próbowali przekształcić tę tradycję w prorosyjską i jakie mity o Dmowskim upowszechnia Konfederacja? – obejrzyj mocną rozmowę poniżej.

Co Macierewicz sądzi o przypisywaniu Dmowskiemu prorosyjskich poglądów przez polityków Konfederacji?

- To jest oczywiste kłamstwo. Dmowski był antyniemiecki, a nie prorosyjski. Dmowski szukał rozwiązania, które w ówczesnej geopolityce pozwalało odbudować siłę polską po to, żeby w momencie gdy nadejdzie odpowiednia sytuacja geopolityczna, wykorzystać ją dla budowy niepodległego państwa polskiego. Dokładnie tak samo, jak Piłsudski szukał, będąc antyrosyjskim, szukał takich możliwości po stronie austriackiej, a potem także niemieckiej. Co skończyło się uwięzieniem go w Magdeburgu. Podobnie jak w przypadku Dmowskiego skończyło się tym, że musiał emigrować na Zachód. Obaj się spotkali w sytuacji takiej, która pozwoliła odbudować niepodległe państwo polskie

– wyjaśnił w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem Macierewicz.

Natomiast absolutnie obca była Dmowskiemu tradycja, na którą powołuje się Janusz Korwin-Mikke.

- Nie jest przypadkiem, że Korwin-Mikke nazwał swoja partię Unią Polityki Realnej, nawiązując do Stronnictwa Polityki Realnej, działającego na przełomie XIX i XX wieku. Było ono stronnictwem popierającym panowanie caratu w Polsce. Roman Dmowski był najostrzejszym krytykiem tego właśnie Stronnictwa

– stwierdził Macierewicz w programie Radia Poznań i Telewizji Republika.

Dlaczego Konfederacja nie ma prawa do tradycji endeckiej?

- Nie ma i nie będzie w Polsce prorosyjskiej prawicy. Jest w Polsce grupa polityków wywodzących się ze środowiska pana Romana Giertycha, która próbuje wykorzystać polską myśl patriotyczną do tego celu. Ale ta manipulacja nigdy nie udawała się w przeszłości i nie uda się także teraz. Nie ma prorosyjskiej myśli niepodległościowej, bo współczesna Rosja jest formacją kontynuującą doświadczenia sowieckie. Blisko 90 proc. ludzi podejmujących najważniejsze decyzje w aparacie rosyjskim to ludzie z komunistycznych służb, ci którzy mordowali Polaków, niszczyli polskość, dla których polskość jest największym niebezpieczeństwem

– uważa Macierewicz.

Cała rozmowa z Macierewiczem o Konfederacji, podszywaniu się przez formacje prorosyjskie pod tradycję Narodowej Demokracji i rosyjskiej agenturze wpływu w Europie poniżej:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Będą sankcje UE za tureckie wiercenia

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/NakNakNak

  

- Unijni ministrowie spraw zagranicznych dali w poniedziałek zielone światło na przygotowanie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformował wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych Josep Borrell.

"Cypryjski minister spraw zagranicznych przekazał nam najnowsze informacje w sprawie tureckich wierceń i zgodziliśmy się, by poprosić odpowiednią grupę roboczą Rady, by sfinalizować prace nad umieszczeniem na liście (sankcyjnej) osób i podmiotów zaangażowanych w te nielegalne działania"

- powiedział Borrell na konferencji prasowej w Brukseli.

UE jeszcze w listopadzie 2019 r. przyjęła ramy prawne umożliwiające wprowadzenie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru, ale do tej pory nikt nie został objęty restrykcjami. Od tamtego czasu sytuacja się pogorszyła. Turcja i Libia zawarły porozumienie o granicy między nimi na Morzu Śródziemnym, które ignoruje prawa Cypru. Zdaniem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana jego kraj i Libia mogą prowadzić odwierty w poszukiwaniu złóż ropy i gazu na spornych obszarach Morza Śródziemnego, a nawet mogą rozszerzyć je na Morze Czarne i wody międzynarodowe.

Unijne ramy pozwalają objąć sankcjami osoby lub podmioty odpowiedzialne za odwierty związane z poszukiwaniem i produkcją węglowodorów, prowadzone bez zgody Cypru na morzu terytorialnym, w wyłącznej strefie ekonomicznej i na szelfie kontynentalnym tego kraju.

Zdaniem UE w ramach takich odwiertów, w przypadkach gdy granice wyłącznej strefy ekonomicznej lub szelfu kontynentalnego nie zostały wytyczone zgodnie z prawem międzynarodowym, prowadzone działania mogą zagrozić osiągnięciu porozumienia w sprawie wytyczenia granic.

Restrykcje mogą objąć osoby lub podmioty, które dostarczają finansowego, technicznego lub materialnego wsparcia dotyczącego odwiertów, a także osoby lub podmioty z nimi powiązane.

Sankcje względem osób mają polegać na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów, a względem podmiotów – na zamrożeniu aktywów. Ponadto osoby i podmioty z UE nie będą mogły udostępniać funduszy osobom i podmiotom objętym sankcjami. Przygotowaniem odpowiednich list zajmą się teraz unijni ambasadorowie.

Jeszcze w lipcu 2019 roku w reakcji na uznane za nielegalne tureckie poszukiwania podmorskich złóż gazu koło Cypru ministrowie spraw zagranicznych podjęli decyzję o zmniejszeniu przekazywanych Turcji funduszy unijnych oraz wstrzymaniu prowadzonych z nią rokowań w sprawie umowy o ruchu lotniczym. Kroki te nie powstrzymały jednak Ankary przed dalszą eskalacją sporu.

Turcja prowadzi odwierty w poszukiwaniu podmorskich złóż u wschodnich i zachodnich wybrzeży Cypru w imieniu Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Uznawane na arenie międzynarodowej władze cypryjskie, które również zgłaszają roszczenia do tych akwenów, uważają te wiercenia za nielegalne, ale Ankara z tymi zarzutami się nie zgadza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts