W takich miejscach najlepiej widać, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się nasze województwo. Tak naprawdę w Polsce zima jest tylko w Tatrach i tutaj ludzie szukają miejsca, aby spędzić czas dobrze i bezpiecznie. Poszczególne służby i jednostki administracji zespolonej przygotowywały się do swoich zadań już od kilku tygodni, a od soboty, bo to był dzień, w którym zaczęły się ferie, weszliśmy już w fazę realizacji. Małopolska jest przygotowana do tego, aby przyjąć bezpiecznie tych, którzy przyjadą tutaj na zimowe ferie.

- mówił małopolski wojewoda Piotr Ćwik.

Małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer podkreśliła, że z roku na rok rośnie bezpieczeństwo wypoczywającej podczas ferii młodzieży. Poinformowała też, że do 9 stycznia w bazie małopolskiego kuratorium, do której dostęp mają wszystkie odpowiedzialne za bezpieczeństwo służby, zarejestrowanych zostało ponad tysiąc różnych form zorganizowanego wypoczynku. Skorzysta z nich ponad czterdzieści tysięcy młodzieży.

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Krzysztof Pobuta poinformował, że 123 funkcjonariuszy jest przygotowanych do służby na stokach, z czego 23 posiada uprawnienia instruktorów narciarskich. Pojawią się w 29 miejscach na terenie pięciu powiatów małopolskich. Policjanci mają zwracać uwagę na zachowania tych, którzy mogą spowodować zagrożenie dla innych.Jednym z największych problemów dotyczących organizacji ferii w Małopolsce są problemy z dojazdem ze względu na zatłoczone i przebudowywane drogi.

Komendant wojewódzki zaapelował także do kierowców, aby nie wybierali się w podróż bez opon zimowych oraz by słuchać komunikatów policji i zarządców dróg nadawanych w mediach.

Ferie w Małopolsce pokrywać się będą czasowo z wielką imprezą narciarską – Pucharem Świata w skokach narciarskich, który odbędzie się w dniach 24-26 stycznia na Wielkiej Krokwi.

Imprezę tę będą zabezpieczać podobne siły, jak ostatniego Sylwestra w Zakopanem. Przebiegł on bardzo spokojnie w stosunku do liczby osób, które brały w nim udział. Puchar Świata to trochę inna impreza. Skierujemy odpowiednie siły, aby zapewnić bezpieczeństwo wokół miejsca zawodów, a także umożliwić jak najbardziej płynny przyjazd i wyjazd z Zakopanego.

- poinformował nadinspektor Pobuta.

Problem dla wybierających się pod Tatry 25 stycznia może być zapowiadana blokada zakopianki w Krzyszkowicach. Mieszkańcy tej miejscowości domagają się wprowadzenia rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu, gdzie niemal codziennie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych zarówno z udziałem pieszych jak i kierowców.