Naukowcy z Polski opracują nowe materiały fotoniczne?

zdjęcie ilustracyjne / Garik Barseghyan; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Nowe materiały fotoniczne o szczególnych właściwościach i zastosowaniach - m.in. w medycynie, optoelektronice, telekomunikacji, konwersji energii - będą opracowywać naukowcy w ramach konsorcjum ENSEMBLE3. Projekt został już oficjalnie zainaugurowany.

Historia tego centrum zaczyna się ponad 100 lat temu z prof. Janem Czochralskim.
- tłumaczyła w rozmowie z dziennikarzami szefowa konsorcjum ENSEMBLE3 prof. Dorota Pawlak z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych - Sieci Badawczej Łukasiewicz i Uniwersytetu Warszawskiego. 

Przypomniała, że prof. Czochralski (1885-1953) opracował pierwszą metodę wzrostu kryształów. Obecnie jest ona nadal wykorzystywana do produkcji tranzystorów, które używane są w różnego rodzaju elektronice. 

To, co my chcemy zrobić w projekcie - to użyć tych metod wzrostu kryształów, wymyślić nowe, opracować nowe metodologie i użyć już nie do elektroniki, ale fotoniki.
- podkreśliła prof. Pawlak. Mogą mieć one zastosowania w różnych dziedzinach, m.in. medycynie, telekomunikacji czy optoelektronice.

Na stworzenie Centrum Doskonałości ENSEMBLE3 przeznaczone są środki uzyskane w ramach programu Teaming for Excellence Komisji Europejskiej (Horyzont 2020) oraz Międzynarodowych Agend Badawczych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Uwzględniając wsparcie Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego budżet centrum wyniesie niemal 30 mln EUR.

Pieniądze mamy zagwarantowane na siedem lat, ale cel jest taki, żeby centrum po tych siedmiu latach było w stanie się utrzymać i nadal stanowiło znany na całym świecie ośrodek.
- dodała jego liderka.

W projekcie uczestnicy też Wydział Chemii UW. Celem projektu - oprócz opracowania nowych materiałów - jest prowadzenie podstawowych badań naukowych. Jako trzeci cel wskazano kształcenie studentów i doktorantów i na nim skupiać się będzie Uniwersytet Warszawski.

W skład konsorcjum projektowego wchodzą też partnerzy zagraniczni: Sapienza University of Rome (Włochy), Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy), oraz Cooperative Research Center nanoGUNE Consolider (Hiszpania).

W ramach centrum działać będzie dziewięć grup badawczych, do których naukowcy będą rekrutowani w czasie otwartego konkursu. W sumie w centrum zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Zarobki mają być porównywalne z pensjami na Zachodzie Europy. 

Mamy nadzieję ściągnąć jak najlepszych naukowców.
- powiedziała prof. Pawlak.

Oprócz naukowców w ramach projektu zatrudniony będzie też personel administracyjny, który ma pomóc badaczom m.in. pisać projekty, patentować pomysły i przeprowadzać transfer wiedzy do przemysłu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezaleza.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ależ mocne! Radny PiS w dwie minuty pokazał, o co chodzi z in vitro. „Nie wkurzajcie Jezusa!”

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

To było wystąpienie w stylu Ronalda Reagana! I nikogo nie zdziwi, że ze strony Lewicy spotkało się z zarzutem szerzenia nienawiści. Zbigniew Czerwiński, radny PiS, w ciągu trwającej dwie minuty inscenizacji wytłumaczył wszystkim tym, którzy dotąd nie do końca rozumieli, o co chodzi z tym in vitro. Na koniec zwrócił się do tych radnych PO, którzy są katolikami: „Nie wkurzajcie Jezusa! Byłem nie dawno z żoną w Mantui. Tam jest taki świetny fresk pokazujący Jezusa wypędzającego kupców ze świątyni”. Na FILMIE poniżej pokaz, po którym wszystko staje się jasne, zaczyna się w 3 minucie i 24 sekundzie.

Wystąpienie Zbigniewa Czerwińskiego, który w czasach walki z komunizmem używał pseudonimu „Szymon Konarski” i był jednym z prekursorów polskiego happeningu, było odpowiedzią na kulturową wojnę, którą rozpoczął w Poznaniu prezydent Jacek Jaśkowiak. Przypomnijmy, że w jej ramach prezydent z PO blokuje odbudowę zburzonego przez hitlerowców Pomnika Wdzięczności, z figurą Chrystusa Króla, natomiast wspiera parady gejów i otwiera całodobowe gabinety ginekologiczne. Teraz PO zapowiedziała przeznaczenie 300 tys. złotych na pilotażowy plan finansowania in vitro.

Film z inscenizacji radnego wielkopolskiego sejmiku, po której osoby dotąd średnio zorientowane zaczynają rozumieć, na czym naprawdę polega „niewinna” procedura in vitro, pokazany został w programie „Wywiad z chuliganem”, od 3 minuty i 24 sekundy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts