Rosjanie wysyłają ambasadora na obchody wyzwolenia KL Auschwitz

  

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew będzie przewodniczył delegacji tego kraju na głównych uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia w Oświęcimiu – podało Muzeum Auschwitz. Placówka poinformowała, że dotychczas przyjazd zapowiedziały delegacje z 24 krajów. Na ich czele stanęły m.in. koronowane głowy oraz prezydenci. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda.

Wśród gości będą m.in. specjalny przedstawiciel Stolicy Apostolskiej kard. Zenon Grocholewski oraz pary królewskie - z Niderlandów: król Wilhelm-Aleksander z królową Maksymą, i Hiszpanii: Filip VI Burbon z królową Letycją. Obecność potwierdzili m.in. prezydenci: Austrii – Alexander van der Bellen, Izraela – Reuven Rivlin, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier, a także premier Węgier Viktor Orban.

Muzeum Auschwitz pokreśliło, że najważniejszymi gośćmi podczas uroczystości rocznicowych będą ocaleni z tego największego niemieckiego obozu. Przyjazd zapowiedziało ok. 200 byłych więźniów.

W muzeum trwają intensywne przygotowania do uroczystości. Przed bramą główną byłego obozu Birkenau stanął już ogromny namiot. W nim 27 stycznia o godz. 15.30 rozpocznie się główna ceremonia rocznicowa. Ustawiony został tak, że w jego wnętrzu znalazła się większa część historycznej bramy, która mierzy w najwyższym miejscu niemal 15 m.

Łukasz Lipiński z biura prasowego muzeum powiedział, że w namiocie będzie mogło zasiąść ok. 3 tys. osób. Oprócz byłych więźniów i ich opiekunów, a także delegacji uczestniczących w ceremonii, będą to przedstawiciele różnych organizacji, duchowni oraz pracownicy różnych miejsc pamięci. Podczas głównej uroczystości jako pierwszy głos zabierze prezydent RP Andrzej Duda, który przywita uczestników. Po nim przemówią najważniejsi goście ceremonii - byli więźniowie Auschwitz. Podczas uroczystości wystąpi Ronald Lauder. Przemówi w imieniu prywatnych filantropów, którzy wspierają finansowo Fundację Auschwitz-Birkenau, troszczącą się o konserwację poobozowych obiektów. Wydarzenie zakończy wystąpienie dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego. Po zakończeniu głównej ceremonii, ok. godz. 17., byli więźniowie oraz szefowie delegacji państwowych, oddadzą hołd zgładzonym, składając znicze przy Pomniku Ofiar Obozu.

Miejsce Pamięci Auschwitz, w dniach poprzedzających rocznicę, odwiedzają liczne grupy z różnych krajów. Były niemiecki obóz w poniedziałek zobaczyło m.in. ok. 100 młodych uczestników projektu „Podróży Pamięci - Młodzi pamiętają o Szoa”, który organizuje włoski resort edukacji we współpracy ze związkiem wspólnot żydowskich. Wśród młodzieży byli nie tylko Włosi, ale i licealiści ze Szkoły Polskiej w Rzymie.

Były obóz Auschwitz, a w poniedziałek także były niemiecki obóz pracy w Zebrzydowicach, gdzie byli więzieni podczas wojny Żydzi, odwiedziła blisko 30-osobowa grupa gości z Niderlandów, głównie kibiców klubu piłkarskiego Feyenoord Rotterdam.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ub.r. odwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ależ mocne! Radny PiS w dwie minuty pokazał, o co chodzi z in vitro. „Nie wkurzajcie Jezusa!”

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

To było wystąpienie w stylu Ronalda Reagana! I nikogo nie zdziwi, że ze strony Lewicy spotkało się z zarzutem szerzenia nienawiści. Zbigniew Czerwiński, radny PiS, w ciągu trwającej dwie minuty inscenizacji wytłumaczył wszystkim tym, którzy dotąd nie do końca rozumieli, o co chodzi z tym in vitro. Na koniec zwrócił się do tych radnych PO, którzy są katolikami: „Nie wkurzajcie Jezusa! Byłem nie dawno z żoną w Mantui. Tam jest taki świetny fresk pokazujący Jezusa wypędzającego kupców ze świątyni”. Na FILMIE poniżej pokaz, po którym wszystko staje się jasne, zaczyna się w 3 minucie i 24 sekundzie.

Wystąpienie Zbigniewa Czerwińskiego, który w czasach walki z komunizmem używał pseudonimu „Szymon Konarski” i był jednym z prekursorów polskiego happeningu, było odpowiedzią na kulturową wojnę, którą rozpoczął w Poznaniu prezydent Jacek Jaśkowiak. Przypomnijmy, że w jej ramach prezydent z PO blokuje odbudowę zburzonego przez hitlerowców Pomnika Wdzięczności, z figurą Chrystusa Króla, natomiast wspiera parady gejów i otwiera całodobowe gabinety ginekologiczne. Teraz PO zapowiedziała przeznaczenie 300 tys. złotych na pilotażowy plan finansowania in vitro.

Film z inscenizacji radnego wielkopolskiego sejmiku, po której osoby dotąd średnio zorientowane zaczynają rozumieć, na czym naprawdę polega „niewinna” procedura in vitro, pokazany został w programie „Wywiad z chuliganem”, od 3 minuty i 24 sekundy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts