Prąd o 11,6 proc. droższy, odbiorcy PGE z najmniejszymi podwyżkami

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Taryfy wszystkich czterech przedsiębiorców, pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu, zostały zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Zakończył on ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 r. i zatwierdził taryfę PGE Obrót.

Tym samym zatwierdzone zostały już taryfy wszystkich czterech sprzedawców z urzędu, czyli Enei, Energi, PGE i Taurona.

W wyniku wnioskowanych przez przedsiębiorców, a zatwierdzonych w grudniu 2019 r. i styczniu br. przez prezesa URE nowych taryf, w 2020 r. rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie. Dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc.

Z poniższego zestawienia zmian miesięcznych płatności dla gospodarstw domowych w 2020 r. wynika, że najniższe podwyżki obejmą odbiorców spółek PGE Dystrybucja i PGE Obrót – wyniosą (dla taryfowej Grupy G11) średnio 10,5–11,0 proc. Relatywnie najwięcej zapłacą klienci Enea Operator/Enea (średnio o 12,2 proc. więcej niż w 2019 r.) oraz Tauron Dystrybucja/Tauron Sprzedaż (średnio 11,4–12,9 proc. więcej).

Operator Systemu Dystrybucyjnego/
Sprzedawca z urzędu

Wzrost rachunku
średnio w grupie G11
(łącznie sprzedaż
i dystrybucja)
%

Wzrost rachunku
średnio w grupie G11
(łącznie sprzedaż
i dystrybucja)
zł/miesiąc

ENEA Operator / ENEA

12,2 8,3 zł

Energa Operator / ENERGA Obrót

11,3 8,6 zł

PGE Dystrybucja / PGE Obrót

10,5-11,0 7,8 - 8,0 zł

Tauron Dystrybucja / Tauron Sprzedaż

11,4-12,9 7,8 - 8,6 zł

Jak informuje URE, szacunkowe wartości zmian na rachunkach obliczono dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla średniego zużycia w kraju w 2018 r. (w przybliżeniu zestawienie odpowiada rocznemu zużyciu energii przez przeciętną trzyosobową rodzinę przy najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym; średnie zużycie w grupie G11 w Polsce wynosi 1773 kWh). Dla Tauron i PGE łączne skutki dla odbiorców podano w przedziałach ze względu na istniejące jeszcze zróżnicowanie stawek opłat w poszczególnych obszarach.

Nowe taryfy będą obowiązywały w terminach wnioskowanych przez przedsiębiorstwa: dla Enei i PGE Obrót do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż do końca 2020 r. Taryfy zatwierdzane przez regulatora określają poziom cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które nie korzystają z ofert wolnorynkowych, a usługi sprzedaży świadczone są dla nich przez tzw. sprzedawców z urzędu, dla których prezes URE zatwierdza taryfy (cztery spółki). Oznacza to korzystanie z ujednoliconej i podstawowej wersji usług.

W Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 mln gospodarstw domowych. Czterej sprzedawcy z urzędu, którym taryfy zatwierdza prezes URE – tj. Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż – dostarczają prąd do ponad 13 mln gospodarstw domowych, z czego ponad 75 proc. (9,7 mln) korzysta z cen taryfowych zatwierdzonych przez prezesa URE, a 3,4 mln korzysta z innych wolnorynkowych cenników tych sprzedawców prądu według stanu na koniec czerwca 2019 r. 

Pozostałe 2 mln gospodarstw domowych to klienci innych spółek, dla których prezes URE nie zatwierdza taryf.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Źródło PGE GIEK
Tagi

Wczytuję komentarze...


Wojsko dostarcza respiratory do szpitali

Zdjęcie ilustracyjne / @mblaszczak

  

Wojsko przetransportowało 37 respiratorów i 54 kardiomonitorów z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych do miejskich szpitali - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

"37 respiratorów i 54 kardiomonitorów przetransportowali dziś z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych żołnierze brygad logistycznych IwspSz (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych - red.) do szpitali w Warszawie, Łańcucie, Starachowicach, Poznaniu i Wrocławiu"

- napisał w środę na Twitterze Błaszczak.

Wcześniej informował, że wojsko uczestniczy w transportach środków ochronnych wykorzystywanych do walki z epidemią koronawirusa. Podał, że wojskowe samoloty transportowe przywiozą do Polski 19 ton odzieży ochronnej dla medyków, w tym maski, rękawiczki i kombinezony. W lotach do Warszawy i Wrocławia zostaną wykorzystane wojskowe samoloty Airbus (dawniej CASA) C295 i C-130 Hercules, a także ukraiński An-124 Rusłan, którego lot współorganizuje wojsko.

W środę w przeciwdziałanie epidemii koronawirusa jest zaangażowanych blisko 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts