Wniosek w tej sprawie w imieniu EKR złożyła europosłanka Beata Kempa z Prawa i Sprawiedliwości.

"W związku z użyciem siły wobec bezbronnych prawników i adwokatów w budynku sądu w Paryżu i wcześniejszymi brutalnymi pacyfikacjami protestujących ludzi, tzw. żółtych kamizelek, w imieniu grupy EKR wnioskuję o debatę wraz z podjęciem rezolucji na temat stanu praworządności we Francji"

- powiedziała Kempa na początku sesji europarlamentu w Strasburgu.

Europosłanka PiS zawnioskowała też o głosowanie imienne.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zarządził jednak głosowanie przez podniesienie ręki, a następnie ogłosił, że wniosek został odrzucony. 

Przypomnijmy, że sytuacja praworządności m.in. w Polsce może być omawiana na jutrzejszym posiedzeniu Komisji Europejskiej.

Jeśli decyzja taka faktycznie zapadnie, komisarze mają rozmawiać o tej kwestii dzień przed debatą Parlamentu Europejskiego na temat Polski i Węgier, dotyczącą działań w kontekście procedur z artykułu 7 unijnego traktatu wobec tych dwóch krajów.

W czwartek Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję, wzywającą KE do zawnioskowania o specjalne środki, tak by Trybunał Sprawiedliwości UE w praktyce zawiesił działanie nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W niedzielę z postulatami zapewnienia niezawisłości ulicami Warszawy przeszedł marsz środowisk sędziowskich.