Nowe otwarcie "Mieszkania Plus"

Będzie "nowe otwarcie" programu Mieszkanie plus w styczniu - zapewniła dziś minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że resort przedstawi rozwiązania, które mają przyspieszyć projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Jadwiga Emilewicz
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

- Będzie reset Mieszkania Plus w styczniu (...). Przedstawimy zakres prac, aktywności legislacyjnej, który chcemy, aby przyspieszył projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Ale także pokażemy, które podmioty chcielibyśmy włączyć w szerszym stopniu do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia

- powiedziała podczas konferencji w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wkrótce, jak powiedziała szefowa Ministerstwa Rozwoju, resort zaprezentuje raport dot. rynku mieszkalnictwa w Polsce.

Zaznaczyła, że dotychczasowy program Mieszkanie plus "nie był niewypałem".

- Problem związany z rynkiem mieszkaniowym w Polsce realnie istnieje

- przyznała.

Podkreśliła, że jeżeli "pulę poszukujących mieszkań określilibyśmy jako 100 proc. to ok. 40 proc. to jest ta populacja, do której skierowany jest program.  Emilewicz mówiła, że "wiele zmian legislacyjnych, ułatwiających proces legislacji, zostało przeprowadzonych lub właśnie toczy się w Sejmie". Przypomniała, że nowelizacja prawa budowlanego zakłada "szereg ułatwień w procesie inwestycyjnym, który sprawi, że realizacja projektów mieszkaniowych będzie szybsza".

W grudniu minister mówiła, że prowadzi rozmowy ze stowarzyszeniami skupiającymi deweloperów w Polsce, po których oczekuje się, że staną się jednym z filarów realizacji tego programu.

- Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy

- tłumaczyła.

W grudniu 2019 roku rząd przyjął pakiet zmian w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Mają one ułatwić i przyspieszyć przygotowanie nowych inwestycji oraz sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się np. "konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar"

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jadwiga Emilewicz #Mieszkanie Plus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo