Krajowy plan na rzecz energii i klimatu trafił do KE

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / @distel2610

  

Minister Aktywów Państwowych (MAP) przekazał do Komisji Europejskiej Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030 (KPEiK), wypełniając tym samym obowiązek nałożony na Polskę przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

M.in. do 2030 r. udział węgla w produkcji energii elektrycznej ma się zmniejszyć z obecnych ok. 78 proc. do poziomu 56–60 proc. Dokument został przyjęty przez Komitet do Spraw Europejskich na posiedzeniu w połowie grudnia ubiegłego roku, jak poinformowało ministerstwo.


KPEiK przedstawia założenia i cele oraz polityki i działania na rzecz realizacji pięciu wymiarów unii energetycznej:

 1. Bezpieczeństwa energetycznego,
 2. Wewnętrznego rynku energii,
 3. Efektywności energetycznej,
 4. Obniżenia emisyjności,
 5. Badań naukowych, innowacji i konkurencyjności.


Krajowy plan został opracowany uwzględniając wnioski z uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, jak również wnioski z konsultacji regionalnych oraz rekomendacji Komisji Europejskiej z 18 czerwca 2019 r. Dokument został sporządzony w oparciu o krajowe strategie rozwoju zatwierdzone na poziomie rządowym (m.in. Strategia zrównoważonego rozwoju transportu do 2030 r., Polityka ekologiczna Państwa 2030, Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030) oraz uwzględniając projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r.

Wyznacza następujące cele klimatyczno-energetyczne na 2030 r.:

 • -7 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych systemem ETS (handlu uprawnieniami do emisji CO 2 ) w porównaniu do poziomu w roku 2005;
 • 21–23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto (cel 23 proc. będzie możliwy do osiągnięcia w sytuacji przyznania Polsce dodatkowych środków unijnych, w tym przeznaczonych na sprawiedliwą transformację), uwzględniając:
  – 14 proc. udziału OZE w transporcie,
  – roczny wzrost udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie o 1,1 pkt. proc. średniorocznie;
 • wzrost efektywności energetycznej o 23 proc. w porównaniu z prognozami PRIMES2007;
 • redukcję do 56–60 proc. udziału węgla w produkcji energii elektrycznej.

W przypadku modyfikacji celów lub strategicznych kierunków zawartych w krajowych politykach rozwoju, projektach strategii (np. w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r.), jak również nowych przesądzeń unijnych dotyczących średnio- i długoterminowej polityki klimatyczno-energetycznej (cele na 2030 r. i 2050 r.), krajowy plan zostanie odpowiednio dostosowany, jeżeli zaistnieje taka konieczność – zwraca uwagę ministerstwo.

Autorzy KPEiK oceniają, że aby umożliwić realizację powyższych celów, planuje się wsparcie odnawialnych źródeł energii w postaci kontynuacji obecnych i tworzenie nowych mechanizmów wsparcia i promocji. Zakłada się również wzrost wykorzystania biopaliw zaawansowanych, rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz zwiększenie dynamiki rozwoju mikroinstalacji OZE.

KPEiK przygotowany został z myślą o ustanowieniu stabilnych ram będących sprzyjającym otoczeniem dla zrównoważonej, ekonomicznie efektywnej i sprawiedliwej transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Dokument ten ma umożliwić synergię z realizacji działań w powiązanych wzajemnie pięciu wymiarach unii energetycznej z uwzględnieniem zasady „efektywność energetyczna przede wszystkim”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Źródło PGE GIEK
Tagi

Wczytuję komentarze...


Wojsko dostarcza respiratory do szpitali

Zdjęcie ilustracyjne / @mblaszczak

  

Wojsko przetransportowało 37 respiratorów i 54 kardiomonitorów z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych do miejskich szpitali - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

"37 respiratorów i 54 kardiomonitorów przetransportowali dziś z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych żołnierze brygad logistycznych IwspSz (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych - red.) do szpitali w Warszawie, Łańcucie, Starachowicach, Poznaniu i Wrocławiu"

- napisał w środę na Twitterze Błaszczak.

Wcześniej informował, że wojsko uczestniczy w transportach środków ochronnych wykorzystywanych do walki z epidemią koronawirusa. Podał, że wojskowe samoloty transportowe przywiozą do Polski 19 ton odzieży ochronnej dla medyków, w tym maski, rękawiczki i kombinezony. W lotach do Warszawy i Wrocławia zostaną wykorzystane wojskowe samoloty Airbus (dawniej CASA) C295 i C-130 Hercules, a także ukraiński An-124 Rusłan, którego lot współorganizuje wojsko.

W środę w przeciwdziałanie epidemii koronawirusa jest zaangażowanych blisko 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts