W sobotę rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Życzliwymi bądźmy" od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na nabożeństwach ekumenicznych i koncertach.

Fragment oficjalnego plakatu obchodów
Polska Rada Ekumeniczna

Organizatorami Tygodnia Modlitwa o Jedność Chrześcijan są Polska Rada Ekumeniczna i Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. Jak podkreślono w poniedziałek na konferencji, jest on organizowany co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych miejscach czas wydarzeń ekumenicznych wydłuża się do kilku tygodni. Tradycyjne podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zaplanowano 23 stycznia w Warszawie. Tegoroczne materiały i modlitwy na ten czas przygotowali chrześcijanie z Malty.

Sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu ks. Sławomir Pawłowski wskazał, że "chrześcijanie z Malty wybrali chyba jeden z najbardziej barwnych fragmentów Nowego Testamentu – ostatnie dwa rozdziały Dziejów Apostolskich" – mówił.

Przypomniał, że rozdziały te "mówią o podróży morskiej św. Pawła Apostoła, o katastrofie statku, który się rozbił na Malcie, o gościnności Maltańczyków i o tym, jak głoszona była tam ewangelia". Stąd – wyjaśnił ks. Pawłowski – hasło przewodnie Tygodnia Modlitw związane z życzliwością.

Jest ono zaczerpnięte z fragmentów Dziejów Apostolskich, które mówią o tym, że mieszkańcy Malty okazali rozbitkom niezwykłą życzliwość, stąd zachęta do okazywania sobie nawzajem życzliwości

 – podkreślił.

Dodał również, że "każdy dzień ma swój własny temat, odrębne teksty biblijne i rozważania na ten temat".

Tematy na osiem dni nabożeństwa to: "Pojednanie: wyrzuć ładunek za burtę", "Oświecenie: znajdź i ukaż światło Chrystusa", "Nadzieja: nikt z was nie zginie", "Zaufanie: nie bój się, wierz", "Pokrzepienie: połam chleb na drogę", "Gościnność: okaż życzliwość", "Nawrócenie: przemień serce i umysł" oraz "Hojność: przyjmij i daj".

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz zorganizowano w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wartsona z USA.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan #ekumenizm #modlitwa ekumeniczna #Życzliwymi bądźmy #chrześcijaństwo #Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu #Polska Rada Ekumeniczna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo