Hołownia zapytany o wiek emerytalny. Odpowiedział wprost: "Powinniśmy pracować dłużej"

Szymon Hołownia / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Podwyższenie wieku emerytalnego wbrew woli Polaków stało się przyczyną jednej z największych klęsk w historii polskiej sceny politycznej - zaliczyła ją oczywiście Platforma Obywatelska w 2015 roku. Teraz pojawia się kolejny polityk, który nieśmiało mówi o możliwej "dłuższej pracy". To Szymon Hołownia, który nie ukrywa swoich prezydenckich aspiracji.

Ustawa podnosząca wiek emerytalny do 67 lat została przyjęta podczas posiedzenia Sejmu 11 maja 2012 roku. Głosowali za nią niemal wszyscy posłowie Platformy Obywatelskiej, PSL i Ruchu Palikota. Przeciwko zagłosowali parlamentarzyści PiS, Solidarnej Polski oraz SLD.

Przyjęcie ustawy wzbudziło ogromny sprzeciw Polaków, którzy zmuszeni zostali do dłuższej pracy, wbrew swojej woli. To między innymi ta niepopularna decyzja, którą wówczas podjęła Platforma Obywatelska, doprowadziła do ich klęski wyborczej w 2015 roku. W wielu sondażach, jakie przeprowadzone były po tej decyzji, Polacy wskazywali, że nie chcą podwyższonego wieku emerytalnego.

Przywrócenie wieku emerytalnego sprzed reformy zapowiadał Andrzej Duda w kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku. Słowa dotrzymał, gdyż poprzedni wiek emerytalny został szybko przywrócony, gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. 

W 2018 roku senator Platformy Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski pytany, czy Platforma powinna mówić wyborcom, że jak dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny, odparł: "Tak". Okazuje się, że to nie jedyny zwolennik przedłużenia pracy Polakom. 

Podobne zdanie ma Szymon Hołownia, który ma zamiar kandydować na prezydenta w tegorocznych wyborach. Jak sam dziś przyznał, powinniśmy... pracować dłużeń, bo ma to pomóc przyszłym pokoleniom. 

Jestem zwolennikiem tezy, że jeżeli jest taka możliwość, powinniśmy pracować dłużej, w interesie przyszłych pokoleń. Chciałbym, żebyś tę decyzję podejmowali nie nad głowami, dlatego że tak nam wyszło z tabelek w excelu, tylko że była tak wypracowana, żeby jak największa większość osób mogła się co do tego zgodzić. Powinniśmy pracować dłużej. Nie ma według mnie dogmatycznego sprzeciwu przeciwko wydłużaniu wieku emerytalnego

 – mówił w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w Poranku Radia TOK FM. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TOK FM, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejska misja będzie patrolowała cieśninę Ormuz. Ma zapewnić bezpieczną żeglugę

/ flickr.com/@Jacques Descloitres | NASA/ CC BY 2.0

  

Kilka państw Unii Europejskiej zdecydowało się na utworzenie europejskiej misji, która będzie się zajmowała patrolowaniem cieśniny Ormuz - podał dziś szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że ta „zapewni tam bezpieczną żeglugę”.

"Z zadowoleniem przyjąłem inicjatywę niektórych krajów członkowskich: Francji, Holandii, Danii, Belgii, Włoch, Portugalii, Grecji i Niemiec w sprawie utworzenia europejskiej morskiej misji nadzorczej w cieśnienie Ormuz. To wkład w zmniejszenie napięcia w regionie i zapewnianie bezpiecznej żeglugi" - powiedział Borrell na konferencji prasowej w Brukseli. 

Jak zaznaczył, nie jest to decyzja Rady UE, która spotkała się w poniedziałek w formacie ministrów spraw zagranicznych, ale "koalicja chętnych" prowadzona przez Francję, która wyszła z tą inicjatywą.

Borrell zaznaczył, że europejska misja jest czymś innym niż amerykańska, w ramach której również odbywają się partole w tej cieśninie. Wysłanie sił na Bliski Wschód, by zapewnić bezpieczną żeglugę statkom handlowym w takich miejscach jak cieśnina Ormuz, zapowiedziały na początku roku także władze Japonii.

W związku ze wzrostem napięcia w rejonie Zatoki Perskiej również minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace informował na początku stycznia, że brytyjska marynarka wojenna będzie eskortować statki pływające pod banderą Wielkiej Brytanii w cieśninie Ormuz.

W 2019 roku doszło do ataków na tankowce w Zatoce Perskiej, o które USA obwiniały Iran, co doprowadziło do pogorszenia sytuacji w regionie. Władze w Teheranie zaprzeczały, że są odpowiedzialne za ataki, chociaż zatrzymywały tankowce w cieśninie Ormuz - wąskim ujściu Zatoki Perskiej, przez które transportowane jest 20 proc. światowej ropy naftowej i 25 proc. skroplonego gazu ziemnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts