"Rok 1984" Orwella hitem literackim... w Rosji

"Rok 1984" hitem w Rosji / fot. domena publiczna/Wikipedia

  

Antyutopia pióra Georga Orwella "Rok 1984" jest jedną z dwóch książek, które w ostatniej dekadzie najczęściej kupowano w Rosji - wynika z danych ogłoszonych przez dwóch dużych rosyjskich wydawców: oficynę Eksmo i wydawcę audiobooków Litres.

Drugim liderem jest powieść Raya Bradbury'ego "Słoneczne wino". Na rynku książek elektronicznych najpopularniejszą powieścią było "Pięćdziesiąt twarzy Greya", której autorką jest E.L. James.

Z danych, które za wydawcami podał w piątek dziennik "Wiedomosti", wynika, że w latach 2010-2019 kupiono w Rosji po 1,8 mln egzemplarzy "Roku 1984" i "Słonecznego wina". E-book "Pięćdziesięciu twarzy Greya" sprzedano w około 90 tys. egzemplarzy. 

Jeśli brać pod uwagę nie tytuły, a autorów, to najpopularniejszą pisarką była w ostatniej dekadzie Daria Doncowa. Eksmo wydało ponad 200 rozmaitych jej książek (kryminałów, książek kucharskich i dla dzieci), a liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 25 mln. 

Na rynku e-booków nachętniej kupowano książki Borisa Akunina, autora powieści kryminalnych i serii "Historia państwa rosyjskiego". W 2019 roku wartość rynku e-booków w Rosji przekroczyła 6,5 mld rubli (ok. 106,5 mln USD).

"Rok 1984", wizja reżimu totalitarnego, z aluzjami do systemu komunistycznego, w ZSRS ukazał się dopiero pod koniec lat 80. XX wieku; wcześniej wydany był tylko na emigracji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Samochód uderzył w drzewo. Dwie osoby zginęły na miejscu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Dwie osoby zginęły w wypadku, do jakiego doszło na drodze między Kętrzynem a Reszlem koło miejscowości Filipówka (Warmińsko-mazurskie). Droga wojewódzka nr 594 jest zablokowana; policja wyznaczy objazdy - poinformowała w sobotę kętrzyńska policja.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie st. sierż. Anna Baluta wyjaśniła, że do wypadku doszło w sobotę ok. godz. 13 za skrzyżowaniem z lokalną drogą do miejscowości Filipówka. Na prostym odcinku drogi renault laguna zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Dwie osoby jadące tym autem, kierowca i pasażer, zginęły na miejscu.

Policja ustala okoliczności wypadku. Ruch na drodze jest wstrzymany, zorganizowane zostaną objazdy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts