Poseł Wróblewski: "Reforma musi trwać". Wskazuje przy tym na istotne aspekty działania rządu

/ Marsz Tysiąca Tóg/ fot. Aleksander Mimier

  

Gdy w sobotnie popołudnie ulicami Warszawy przechodził Marsz Tysiąca Tóg, prezydent Andrzej Duda przypomniał w mediach społecznościowych stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z 2009 roku. To głosi, że aktywny udział sędziów w akcjach protestacyjnych może prowadzić do naruszenia ich niezależności. „Stanowisko KRS sprzed ponad 10 lat pokazuje, że nie jest to żadna zasada wykreowana na użytek walki politycznej, by uprzykrzyć życie sędziom” - ocenił w rozmowie z "GPC" poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

W sobotę spod Sądu Najwyższego w Warszawie ruszył Marsz pod hasłem „Prawo do niezawisłości, Prawo do Europy”. W proteście wzięli udział sędziowie z Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Wydarzenie było wyrazem sprzeciwu wobec reformy sądownictwa.

W trakcie Marszu Tysiąca Tóg, prezydent Andrzej Duda opublikował wpis na Twitterze, w którym przypomniał stanowisko KRS z 2009 roku.

Krajowa Rada Sądownictwa zwraca uwagę, że apelowanie do sędziów o aktywny udział w tych akcjach protestacyjnych i podejmowanie działań zachęcających ich do tego, […] może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów

- brzmi jeden z akapitów.

Dalej KRS zastrzega, że „prowadzone działania mogą nasuwać podejrzenie, że akcje protestacyjne ze względy na sposób i formę protestu stanowią obejście zakazu przynależności sędziego do związku zawodowego i zakazu prowadzenia strajku”.

Wydane przez KRS oświadczenie było efektem organizowanych wtedy przez sędziów akcji protestacyjnych: wyznaczaniem "dni bez wokandy" i wzywaniem do solidarnego wstrzymywania się przez sędziów od udziału w pracach komisji wyborczych.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski ocenił w rozmowie z „Codzienną”, że „wszelkie parapolityczne zaangażowania sędziów nie są zgodne, ani z etosem zawodu, ani z przepisami prawa”.

Sama konstytucja mówi, że, nie tylko nie może należeć do partii politycznej czy związków zawodowych, ale także nie może prowadzić działalności publicznej, niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów

- podkreślił prawnik.

"Stanowisko KRS sprzed ponad 10 lat pokazuje, że nie jest to żadna zasada wykreowana na użytek walki politycznej, by uprzykrzyć życie sędziom. Ci mają prawo do politycznych poglądów, ale muszą być powściągliwi w ich publicznym wyrażaniu" - ocenił prawnik.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Państwa V4 chcą Albanii i Macedonii Płn. w Unii Europejskiej. "Ich włączenie leży w naszym interesie"

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Lars_Nissen_Photoart/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Szefowie dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) dziś w Pradze poparli rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Płn. Jak powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, „chcemy utrzymać proeuropejską orientację tych państw".

Minister w przyszłym tygodniu odwiedzi oba te kraje wraz z szefami dyplomacji Łotwy i Litwy.

"Chcemy przekazać nasze poparcie dla społeczeństw w tych państwach" - powiedział Czaputowicz. Dodał, że Unia Europejska powinna wywiązać się ze swoich zobowiązań. Jego zdaniem kraje V4, którą obok Polski tworzą Czechy, Słowacja i Węgry, wspierają proces rozszerzenia Unii o kraje Bałkanów Zachodnich.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że uczestniczący w spotkaniu z partnerami z Bałkanów Zachodnich w Pradze komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi, uznał, że Albania i Macedonia Północna poczyniły postępy w demokratyzacji systemu politycznego i zasługują na rozpoczęcie rozmów.

"Kraje Bałkanów Zachodnich są otoczone państwami członkowskimi UE i w naszym interesie strategicznym jest włączenie tego regionu do Unii" – powiedział Varhelyi dziennikarzom.

Przypomniał, że Komisja Europejska zaproponowała nowy sposób prowadzenia negocjacji, zgodnie z którym proces przyjmowania nowego państwa do UE będzie można przerwać, jeżeli przestanie ono spełniać wymagane kryteria. Z drugiej strony UE powinna wywiązać się z zobowiązań i jeżeli jakiś kraj spełni wszystkie wymagane warunki i dokona tego w sposób nieodwołalny, to powinna towarzyszyć temu perspektywa członkostwa - ocenił Czaputowicz.

"Mam nadzieję, że ta nowa metodologia doprowadzi do odblokowania rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią w marcu" – powiedział Czaputowicz, nawiązując do planowanego szczytu unijnego, który odbędzie się 26 i 27 marca.

Minister powiedział też, że podczas spotkania w Pradze nie dyskutowano o rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa w państwach europejskich. "Oczywiście jesteśmy świadomi, jaka jest sytuacja" - zaznaczył.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts