Marsz Tysiąca Tóg zakwestionowany przez... jego współorganizatora? Oto słowa prawnika z 2014 roku

/ Marsz Tysiąca Tóg/ fot. Aleksander Mimier

  

Dr Michał Mistygacz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na łamach czasopisma „Prokuratura i Prawo” pisał: „Z uwagi na fakt, że toga stanowi strój urzędowy używany na rozprawie, wydaje się niedopuszczalne używanie jej w czasie np. udzielanego wywiadu telewizyjnego czy też w innych sytuacjach niestanowiących wykonywania czynności służbowych”. Jak zatem, z wyżej wymienionymi słowami, połączyć fakt, że autor tekstu jest we władzach Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”, oficjalnego współorganizatora sobotniego „Marszu Tysiąca Tóg”?

Zacytowany wyżej fragment pochodzi z artykułu „Usytuowanie i strój urzędowy prokuratora w postępowaniu sądowym”. Ten ukazał się na łamach 10. numeru czasopisma naukowego „Prokuratura i Prawo” w 2014 roku. Jak precyzował dr Mistygacz - powołując się na zapisy art. 84 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. „Prawo o ustroju sądów powszechnych”- strój urzędowy sędziego, czyli toga, jest przez niego używany „na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron, odbywającym się w budynku sądu”.

Powołując się na dalsze zapisy w ustawie, jednoznacznie ocenił sytuacje, w których toga ma swoje zastosowanie.

Z uwagi na fakt, że toga stanowi strój urzędowy używany na rozprawie, wydaje się niedopuszczalne używanie jej w czasie np. udzielanego wywiadu telewizyjnego czy też w innych sytuacjach niestanowiących wykonywania czynności służbowych związanych z uczestniczeniem w postępowaniu sądowym

- czytamy w artykule dra Mistygacza.

W konkluzji blisko 19-stronicowego artykułu pisał, że „strój urzędowy prokuratora, pełniąc funkcję symboliczną, a nie jedynie sztafażu, świadczy o powadze i wizerunku urzędu. Jego używanie nadaje patosu rozprawie sądowej, zobowiązuje do używania słów w sposób uroczysty, do godnego zachowania”.

Autor artykułu to obecnie pracownik Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej był zastępcą prokuratora rejonowego w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Ponadto, dr Mistygacz od 2017 roku - jak wynika z informacji na jego stronie internetowej - zasiada we władzach Stowarzyszenia Prokuratorów  „Lex super omnia”. Te z kolei było oficjalnym współorganizatorem sobotniego Marszu Tysiąca Tóg.

Dr Michał Mistygacz nie był odosobniony w swoim poglądzie na temat powściągliwości z wyrażaniem poglądów politycznych. W art. 178 Konstytucji czytamy, że „Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

W trakcie sobotniego Marszu Tysiąca Tóg głos w sprawie zabrał prezydent Andrzej Duda. Opublikował wpis na Twitterze, w którym przypomniał stanowisko KRS z 2009 roku.

Krajowa Rada Sądownictwa zwraca uwagę, że apelowanie do sędziów o aktywny udział w tych akcjach protestacyjnych i podejmowanie działań zachęcających ich do tego, […] może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów

- brzmi jeden z akapitów.

Dalej KRS zastrzega, że „prowadzone działania mogą nasuwać podejrzenie, że akcje protestacyjne ze względy na sposób i formę protestu stanowią obejście zakazu przynależności sędziego do związku zawodowego i zakazu prowadzenia strajku”.

Wydane przez KRS oświadczenie było efektem organizowanych wtedy przez sędziów akcji protestacyjnych: wyznaczaniem "dni bez wokandy" i wzywaniem do solidarnego wstrzymywania się przez sędziów od udziału w pracach komisji wyborczych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Prokuratura i Prawo, pk.gov.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Orzeł Ekonomii" dla firmy POC Partners. Nagrodę wręczył polski ambasador w Belgii

/ Twitter/@PLinBelgium

  

Ambasador RP w Belgii Artur Orzechowski wręczył dziś nagrodę „Orzeł Ekonomii” firmie POC Partners. Ta zaangażowała się w obchody 75. rocznicy wyzwolenia Belgii m.in. przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Nagroda została wręczona w ambasadzie RP w Brukseli po raz trzeci. W 2018 otrzymała ją firma La Lorraine Bakery Group, a w ubiegłym roku Comarch. W poniedziałkowej uroczystości wziął udział minister spraw wewnętrznych, bezpieczeństwa i handlu zagranicznego Belgii Pieter De Crem oraz Jean-Charles Wibo, szef Belgijsko-Polsko-Luksemburskiej Izby Handlowej BEPOLUX.

POC Partners działa w sektorze budowlanym. W Polsce wspiera inicjatywy lokalne, będąc m.in. sponsorem klubu kolarskiego w Darłowie. W Belgii w 2019 r. pomogła nam w organizacji rajdu rowerowego w Tielt śladami 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Zbudowała tablice informacyjne, które były obecne w tych miejscach, w których zatrzymywali się kolarze przy miejscowościach, które były wyzwalane przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej

- powiedział Orzechowski.

Ambasador wyraził nadzieję, że nagroda stanie się coroczną tradycją. "Mam nadzieję, że to, co zapoczątkowałem, będzie kontynuował mój następca. Warto nagradzać tych, którzy poza prowadzeniem działalności gospodarczej chcą zaangażować się w życie Polonii" - powiedział Orzechowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts