Kolędowe serce Polski bije w Będzinie

/ Agnieszka Kołodziejczyk

- Każda edycja festiwalu jest inna, bo każde wykonanie kolędy jest inne. To wyznanie wiary i ma indywidualny charakter. Polska tradycja kolędowa jest najbogatsza w świecie. Nigdzie indziej nie znajdziemy tylu utworów poświęconych narodzeniu Pana. Dziś na scenie kościoła Nawiedzenia NMP w Będzinie zaprezentowało się 40 laureatów: m.in. solistów, zespołów, chórów, scholi, a pula nagród wyniosła prawie 70 tys. zł - mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Fundacji MFKiP, organizatora 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek (wraz z UM Będzin i diecezją sosnowiecką).

Koncert galowy otworzył zdobywca ubiegłorocznego Grand Prix - Chór Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, który w biało-granatowych strojach w stylu marynarskim prezentował się bardzo dostojnie. Artyści zgodnie z regulaminem festiwalu w tym roku nie uczestniczyli w części konkursowej, byli jedynie gośćmi finału 26. edycji.

Następnie prezentowali się tegoroczni laureaci MFKiP wybrani przez jury w składzie: prof. Ewa Biegas z Akademii Muzycznej w Katowicach, przewodnicząca oraz prof. Teresa Krasowska z Akademii Muzycznej w Poznaniu, adiunkt Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie i prof. ks. Paweł Sobierajski z AM w Katowicach. Dziś na scenie przystrojonego gwiazdami kolędniczymi (konkurs na gwiazdę kolędniczą towarzyszył 26. edycji MFKiP) kościoła pojawiały się chóry, schole, soliści. Były pastorałki i wzruszające kolędy.

Grand Prix i 10 tys. zł festiwalowe jury przyznało grupie "Szalone Małolaty" ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz w Elblągu.

W Będzinie wystąpiła grupa 12 dziewczynek w specjalnie na tę okazję przygotowanych strojach z futrzanymi toczkami i wełnianymi kubraczkami w kolorze szarym. "Szalone Małolaty" kilka lat temu już zdobyły festiwalowe Grand Prix, ale tamte dzieciaki już podrosły i teraz grupę tworzą zupełnie nowe osoby. "Małolaty" wydały już dwie własne płyty i mają na koncie wiele innych nagród.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts