Wiceszef MSZ o kulisach spotkania Grodzki-Andriejew. "Marszałek nie zastosował się do zasady wzajemności"

Spotkanie Tomasza Grodzkiego z Siergiejem Andriejewem / senat.gov.pl

  

- Sugerowaliśmy obniżenie poziomu spotkania na niższy szczebel, dlatego że - po pierwsze - stosunki polityczne polsko-rosyjskie w naszym przekonaniu nie pozwalają na reprezentację na najwyższym poziomie, a po drugie - jest zasada wzajemności. (...) Pan marszałek Grodzki się do tego nie zastosował - tak o kulisach odpowiedzi MSZ na informację o spotkaniu Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Rosji w RP, Siergiejem Andriejewem, mówił w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki od czasu objęcia urzędu mocno zaangażował się w prowadzenie polityki zagranicznej, choć - co często jest podkreślane - nie jest, zgodnie z konstytucją, uprawomocnionym do tego organem. Przez kilka tygodni Grodzki zdążył się już spotkać z licznymi dyplomatami oraz zaprosić Komisję Wenecką. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak spotkanie marszałka z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce, Siergiejem Andriejewem.

Jak podała Kancelaria Senatu, do spotkania doszło 19 grudnia 2019 r. Zbiegło się to czasowo z atakami prezydenta Rosji Władimira Putina pod adresem Polski na tle polityki historycznej.

- Pan marszałek Grodzki nas poinformował o planowanym spotkaniu, podczas kiedy inne organa zapytały nas o rekomendacje i opinie. Marszałek poinformował nas tylko, że zamierza [spotkać się z ambasadorem FR], bo przystępuje do "naprawy wizerunku Rzeczypospolitej". Dokładnie z taką argumentacją wystąpił

- powiedział w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. Narrację zawartą w argumentacji przyjęła także Kancelaria Senatu:

Wiceszef MSZ mówił o odpowiedzi, jakiej udzielił Grodzkiemu resort.

- Sugerowaliśmy obniżenie poziomu spotkania na niższy szczebel, dlatego że - po pierwsze - stosunki polityczne polsko-rosyjskie w naszym przekonaniu nie pozwalają na reprezentację na najwyższym poziomie, a po drugie - jest zasada wzajemności. Nasz ambasador nie mógł w ostatnim czasie liczyć na tego typu wysokie spotkanie, wręcz przeciwnie - został mu zaproponowany niższy szczebel. W czerwcu nasz ambasador w Rosji wystąpił o spotkanie z dokładnym odpowiednikiem [marszałka Senatu], z szefem Rady Federacji, nie została mu udzielona możliwość tego spotkania, został przyjęty przez zastępcę, przez takiego - powiedzmy - wicemarszałka. Uznaliśmy, że to normalne, odwieczna zasada wzajemności. Pan marszałek [Grodzki] się do tego nie zastosował, rzeczywiście później, po kilku dniach miała miejsce rozmowa z ministrem sprawa zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, ale ona dotyczyła samej treści rozmowy, nie samego faktu

- stwierdził Przydacz.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

NATO solidarne z Turcją

/ Engin Akyurt

  

NATO wyraża solidarność z naszym sojusznikiem, Turcją, po zabiciu tureckich żołnierzy w Idlibie w Syrii oraz potępia masowe naloty reżimu syryjskiego i Rosji; tę niebezpieczną sytuację należy deeskalować - powiedział w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

"Sojusznicy potępiają ciągłe ataki powietrzne ze strony reżimu syryjskiego i wspierającej go Rosji w prowincji Idlib. Wzywamy ich do zaprzestania ofensywy, aby przestrzegać prawa międzynarodowego i wspierać wysiłki ONZ na rzecz pokojowego rozwiązania"

- wskazał sekretarz generalny Sojuszu.

Rada Północnoatlantycka, w skład której wchodzą ambasadorowie wszystkich 29 państw członkowskich NATO, spotkała się na wniosek Turcji i przeprowadzi konsultacje w sprawie sytuacji w Syrii zgodnie z art. 4 traktatu waszyngtońskiego.

Zgodnie z tym artykułem każdy sojusznik może zwrócić się o konsultacje, jeśli uważa, że zagrożona jest jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo.

Władze Turcji podały w nocy z czwartku na piątek, że w wyniku nalotów przeprowadzonych w czwartek przez rządowe siły syryjskie w syryjskiej prowincji Idlib zginęło w sumie co najmniej 29 tureckich żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts