Bez względu na wiek dziecka, rodzice zawsze odczuwają pewien niepokój związany z jego wyjazdem na wypoczynek. Jak sobie poradzi w nowym miejscu? Czy nie zabraknie mu niczego, czy będzie wiedziało jak zachować się w nietypowej sytuacji? Do ferii warto przygotować się wcześniej – dzięki temu rodzice będą spokojniejsi, a ich pociecha będzie mogła w pełni oddać się dobrej zabawie.

Dobrze skomponowany bagaż 

Sztuka pakowania się polega na tym, by w walizce niczego nie zabrakło, a jednocześnie, by nie była ona zbyt ciężka. To szczególnie ważnie w przypadku podróży dziecka, które być może będzie musiało samo wnieść swój bagaż do hotelu. Niestety rodzice z troski pakują dzieciom za dużo rzeczy. Wszystko oczywiście zależy od profilu wyjazdu, ale na ogół nikt nie potrzebuje osobnej ciepłej bluzy na każdy dzień tygodnia. Warto z kolei pamiętać o odpowiedniej ilości skarpetek, bo na zimowych wędrówkach przemoczenia butów zdarzają się bardzo często. Ciepła czapka i rękawiczki również są obowiązkowe.

Przygotowania do szaleństwa sportowego

Ferie często oznaczają naukę nowego sportu lub powrót do zimowych dyscyplin po niemal roku przerwy. Dobrze jest zadbać o kondycję dziecka i uchronić je przed ewentualnymi kontuzjami po nagłym wysiłku fizycznym.

Relacje w grupie

Przed samodzielnym wyjazdem na ferie dobrze jest porozmawiać z dzieckiem o tym, jak będzie wyglądać jego wyjazd. Warto wytłumaczyć mu, zwłaszcza, jeśli to jego pierwszy wyjazd bez rodziców, że na obozie być może nie zawsze będzie mógł robić to, na co akurat ma ochotę, ale z pewnością czeka go wiele dobrej zabawy. Należy podkreślić, aby zawsze trzymało się grupy, a w razie jakichkolwiek kłopotów, by zgłosiło je wychowawcy.

Jak się kontaktować z dzieckiem na obozie?

Dzwonić czy nie dzwonić? Pisać czy nie pisać? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy rodzicie, bez względu na relację z dzieckiem i skalę nadopiekuńczości. Warto umówić się z dzieckiem na jedną, stałą porę kontaktu i konsekwentnie się jej trzymać.