Oto „dekalog suplementacji”. Sprawdź, na co musisz uważać!

zdjęcie ilustracyjne / Steve Buissinne; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w piątek dekalog suplementacji. Radzi w nim, by uważać, co i jak stosujemy, chcąc uzupełnić dietę, i podkreśla, że suplementów nie należy mylić z lekami. Jedzenie to nie leczenie i zaleca, aby pamiętać, że suplementów nie można mylić z lekami. Lek służy leczeniu chorób lub zapobieganiu im, suplement diety – uzupełnieniu normalnej diety.
Dziesięć punktów „dekalogu suplementacji” zawiera m.in. następujące stwierdzenia:
- jedzenie to nie leczenie;
- suplementować znaczy uzupełniać;
- pochodzenie ma znaczenie;
- nie suplementuj na zapas;
- bądź świadomym konsumentem
- więcej nie znaczy lepiej.

GIS rekomenduje, aby zachować czujność. Sięgając po suplement diety, należy być uważnym i obserwować, jak dany produkt wpływa na nasz organizm.

Pochodzenie ma znaczenie – suplementy diety kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł. Zachowaj szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej.
- podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny.

Wśród zaleceń jest także to, by nie stosować suplementów na zapas – suplementy diety powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach.

Zanim zastosujesz konkretny produkt, wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne, aby przekonać się czy twoja dieta rzeczywiście wymaga suplementacji. Bądź świadomym konsumentem – nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo zweryfikuj, czy dany produkt może być przez ciebie spożywany. Przykładowo niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci, a innych nie zaleca się kobietom w ciąży.
- radzi Główny Inspektorat Sanitarny.

Inspektorat zaznacza, że więcej nie znaczy lepiej – nie wolno przekraczać zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu. Nadmiar niektórych składników w diecie jest tak samo szkodliwy jak ich niedobór.

Rekomenduje, aby rozsądnie wybierać suplementy, korzystając m.in. z rejestru produktów zamieszczonego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (rejestrzp.gis.gov.pl), aby dowiedzieć się, czy dany produkt został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego aktualny status.

GIS przypomina, że suplement to żywność, zatem nie wymaga on pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Przedsiębiorca decyduje o kwalifikacji produktu jako suplementu diety, a Główny Inspektor Sanitarny weryfikuje prawidłowość przyjętej kwalifikacji na podstawie przedstawionych mu danych.

Suplementy diety spełniają wymagania dla żywności. Zawartość danego składnika w produkcie może wahać się w granicach –20 proc. do +50 proc. dla witamin i –20 proc. do +45 proc. dla składników mineralnych w stosunku do ilości zadeklarowanej w oznakowaniu.
Deklarowane działanie odżywcze lub fizjologiczne i bezpieczeństwo danego suplementu diety oparte jest na danych indywidualnych składnikach wchodzących w jego skład. Właściwości konkretnego suplementu nie muszą być potwierdzone w badaniach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Samochód uderzył w drzewo. Dwie osoby zginęły na miejscu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Dwie osoby zginęły w wypadku, do jakiego doszło na drodze między Kętrzynem a Reszlem koło miejscowości Filipówka (Warmińsko-mazurskie). Droga wojewódzka nr 594 jest zablokowana; policja wyznaczy objazdy - poinformowała w sobotę kętrzyńska policja.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie st. sierż. Anna Baluta wyjaśniła, że do wypadku doszło w sobotę ok. godz. 13 za skrzyżowaniem z lokalną drogą do miejscowości Filipówka. Na prostym odcinku drogi renault laguna zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Dwie osoby jadące tym autem, kierowca i pasażer, zginęły na miejscu.

Policja ustala okoliczności wypadku. Ruch na drodze jest wstrzymany, zorganizowane zostaną objazdy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts