W XVIII-wiecznym pałacu Zamoyskich w Bieżuniu ma powstać Muzeum Konstytucji

W XVIII-wiecznym pałacu rodu Zamoyskich w Bieżuniu (Mazowieckie), który w 2019 r. kupił samorząd Mazowsza, ma powstać Muzeum Konstytucji, upamiętniające m.in. Andrzeja Zamoyskiego (1717-92), autora „Zbioru praw sądowych”. Planowany jest konkurs na projekt rewitalizacji i adaptacji obiektu.

Angelika Kauffmann, Kanclerz Andrzej Zamoyski z dziećmi przed popiersiem Jana Zamoyskiego (1793)

W tym roku chcielibyśmy ogłosić konkurs na projekt rewitalizacji zarówno pałacu, jak i założenia parkowego. W zamierzeniu celem jest przywrócenie stanu obiektu najbardziej zbliżonego do pierwotnego. Kanwą programu głównej ekspozycji byłoby Muzeum Konstytucji, wychodząc z założenia, że zrębem pod Konstytucję 3 Maja był stworzony przez Andrzeja Zamoyskiego kodeks praw. 

– powiedział Jerzy Piotrowski, kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Jak przypomniał, główny zarys wydanego w 1778 r. w Warszawie „Zbioru praw sądowych” powstał właśnie w Bieżuniu. W Muzeum Konstytucji, oprócz głównej wystawy tematycznej, znalazłyby się też ekspozycje poświęcone rodzinie Zamoyskich i samemu Andrzejowi Zamoyskiemu. Jednym z eksponatów, który znalazłby się na ekspozycji głównej przyszłego muzeum byłby zakupiony ostatnio egzemplarz kodeksu praw Andrzeja Zamoyskiego w wydaniu niemieckim z 1778 r. W 2017 r. Bieżuń obchodził Rok Andrzeja Zamoyskiego w 300. rocznicę jego urodzin. 

 


Źródło: pap.pl

#Andrzej Zamoyski #Zbiór praw sądowych #Konstytucja 3 Maja #pałac w Bieżuniu #Muzeum Konstytutcji

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo