O dalekich kosmicznych podróżach możemy tylko… pomarzyć! Te wyniki eksperymentu szokują

zdjęcie ilustracyjne / skeeze; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Naukowcy opisali niezwykły eksperyment przeprowadzony na orbicie Ziemi. Niestety, nie przebiegł on do końca tak, jak planowała NASA. Wynik eksperymentu stawia pod znakiem zapytania możliwość dalekich podróży w kosmosie.

O skali zagrożenia informuje „The New England Journal of Medicine”, najbardziej prestiżowy magazyn medyczny na świecie.

„Od czasu ogłoszenia planów powrotu na Księżyc i wyprawy na Marsa większość eksperymentów medycznych na orbicie w ten, czy inny sposób dotyczy dalekich podróży (choć naukowcy próbują je wykorzystać również w codziennej, ziemskiej, praktyce). Tak było i tym razem”.
- podaje streszcza naukowe opracowanie „Gazeta Wyborcza”.

Okazuje się, że w eksperymencie udział wzięło jedenaścioro zdrowych astronautów (dziewięciu mężczyzn i dwie kobiety), którzy podczas swoich misji spędzili dłuższy czas (przeciętnie siedem miesięcy) w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Celem całego przedsięwzięcia było sprawdzenie, jak w stanie nieważkości zachowują się płyny w ludzkim ciele. Jednym z elementów eksperymentu - badanie budowy i funkcjonowania żyły szyjnej wewnętrznej, głównego naczynia odprowadzającego krew z twarzy, jamy czaszki i szyi.

Wyniki eksperymentu nie napawają optymizmem. U wszystkich astronautów zarówno przed startem, w trakcie pobytu na orbicie (w 50. i 150. dniu), jak i po powrocie na Ziemię wykonano badanie ultrasonograficzne (w różnych pozycjach) naczyń szyjnych. Okazało się, że już pierwsze wyniki testów opublikowane dwa miesiące temu na łamach „JAMA” wzbudziły zaniepokojenie. 

Naukowcy stwierdzili, że nie tylko podróż kosmiczna, ale także długotrwałe przebywanie w stanie nieważkości, jest w stanie zahamować normalny przepływ krwi, a nawet sprawić, by czasami krew ta płynęła w odwrotnym kierunku! 

Zaobserwowaliśmy to u sześciu astronautów. To duży problemy, jeżeli rozpatrujemy go w kontekście długo trwających misji, jak np. planowana na Marsa.
- mówił wówczas dr Michael Stenger z Laboratorium Układu Krążenia w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston, główny autor pracy.

To jeszcze nie wszystko. Największy niepokój wzbudził przypadek astronauty, u którego podczas misji na orbicie w lewej żyle szyjnej wewnętrznej zauważono coś, co przypominało w pełni uformowany zakrzep. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości badanie powtórzono, a jego wyniki oceniało, niezależnie od siebie, dwóch radiologów na Ziemi. Ich diagnoza brzmiała jednoznacznie - to jest zakrzep. W tym konkretnym przypadku pojawił się on, po ledwie 50 dniach pobytu w kosmosie u całkiem zdrowego człowieka. W tym miejscu autorzy opracowania przypominają, że generalnie na orbitę wysyła się „najzdrowszych z najzdrowszych”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Samochód uderzył w drzewo. Dwie osoby zginęły na miejscu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Dwie osoby zginęły w wypadku, do jakiego doszło na drodze między Kętrzynem a Reszlem koło miejscowości Filipówka (Warmińsko-mazurskie). Droga wojewódzka nr 594 jest zablokowana; policja wyznaczy objazdy - poinformowała w sobotę kętrzyńska policja.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie st. sierż. Anna Baluta wyjaśniła, że do wypadku doszło w sobotę ok. godz. 13 za skrzyżowaniem z lokalną drogą do miejscowości Filipówka. Na prostym odcinku drogi renault laguna zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Dwie osoby jadące tym autem, kierowca i pasażer, zginęły na miejscu.

Policja ustala okoliczności wypadku. Ruch na drodze jest wstrzymany, zorganizowane zostaną objazdy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts