Szef NATO bierze pod uwagę winę Iranu w sprawie katastrofy ukraińskiego samolotu

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obrona przeciwlotnicza Iranu zestrzeliła samolot ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w środę w pobliżu Teheranu - ocenił w piątek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg
Balk / MSC [CC BY 3.0 DE (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/de/deed.en)]

Nie mamy powodu, aby nie wierzyć raportom, o których mówią różni sojusznicy NATO (...), że samolot mógł zostać zestrzelony przez irańskie systemy obrony przeciwlotniczej

 - powiedział szef NATO podczas nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE.

Właśnie dlatego potrzebujemy dokładnego dochodzenia, aby ustalić wszystkie fakty, i właśnie dlatego musimy mieć pełną współpracę ze strony irańskiej w takim dochodzeniu

 - dodał.

Boeing 737-800 ukraińskich linii lotniczych Ukraine International Airlines (UIA) rozbił się w środę rano krótko po starcie z lotniska w Teheranie. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Katastrofa nastąpiła zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie w Bagdadzie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że według informacji z wielu źródeł samolot UIA został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze, być może nieumyślnie. Podobne oświadczenia złożyli premierzy Wielkiej Brytanii i Australii, Boris Johnson i Scott Morrison.

Iran wyklucza, by przyczyną katastrofy boeinga było trafienie pociskiem wystrzelonym przez irańską obronę przeciwlotniczą.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jens Stoltenberg #szef NATO Jens Stoltenberg #NATO #USA #Iran #Ukraina #ukraiński samolot #katastrofa samolotu

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo