Arcybiskup Irbilu: Nie chcemy żyć w strachu i niepokoju

Abp Bashar Warda / By HazteOir.org from España - 19.4.2015 Misa #WeAreN2015, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40044050

  

- Nie chcemy żyć w strachu i niepokoju (...) Pokój i harmonia w Iraku są kluczem do przetrwania chrześcijaństwa w tym kraju - powiedział Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie Bashar Warda, arcybiskup Irbilu, gdzie znajduje się jedna z baz USA ostrzelana podczas ataku rakietowego ze strony Iranu. Chaldejski duchowny wyraził zaniepokojenie, że Irak może stać się areną dalszych starć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi.

Jak czytamy na stronach Stowarzyszenia, w oświadczeniu przesłanym PKWP, abp Warda stwierdził, że "napięcia między oboma mocarstwami nie mogą się nasilać.

 - Irak cierpi z powodu wojen zastępczych od dziesięcioleci, przez to został rozerwany na strzępy - dodał. Trwające konflikty wywarły nieproporcjonalny wpływ na irackich chrześcijan i inne mniejszości, które często były łapane między walczącymi frakcjami lub bezpośrednio atakowane, jak w kampanii ludobójstwa ISIS zabijającej chrześcijan i jazydów.

- Obecne napięcia zagrażają i tak już mocno nadruszonym wspólnotom ludzi wierzących, zmęczonych wojną i jej tragicznymi konsekwencjami. Ciągle cierpią, o wiele za dużo, nie mogą już stawiać czoła nieznanej przyszłości. Te wrażliwe społeczności, nękane obawami i niepokojami, potrzebują pewności, nadziei i przekonania, że ​​Irak może być krajem pokojowym, aby żyć w pełni, a nie być tylko ofiarami i produktami ubocznymi

- zaznaczył hierarcha.

Dyrektor ds. Pomocy amerykańskiego oddziału Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Edward Clancy, podkreślił, że w ostatnim dziesięcioleciu, zwłaszcza od rozpoczęcia wojny w Syrii w 2011 r. PKWP przeznaczyło ponad 100 mln dolarów na pomoc humanitarną i wsparcie dla irackich chrześcijan.

- W Iraku, według niektórych szacunków, liczba chrześcijan spadła o 90% od 2003 r., kiedy Stany Zjednoczone dokonały inwazji na ten region - ocenił Clancy, który szacuje liczbę pozostałych w Iraku chrześcijan na ok. 150 tysiecy. 

- Mamy nadzieję, że cokolwiek stanie się później, mocarstwa zachodnie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić ochronę chrześcijan na Bliskim Wschodzie

- dodaje Edward Clancy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pkwp.org, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biedroń atakuje prezydenta Dudę: Budzi się jakiś niedźwiedź ze snu zimowego i mówi takie rzeczy

Robert Biedroń / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Kandydujący w wyborach prezydenckich Robert Biedroń pojawił się na antenie TVN24 w programie Moniki Olejnik i od prezentacji swoich wyborczych postulatów płynnie przeszedł do... ataku na prezydenta Andrzeja Dudę.

Zaczęło się od prezentacji programu wyborczego, jednak Biedroń dość szybko zmienił temat rozmowy.

Proponuję, żeby ciężar ważności w sprawach przenieść np. z finansowania katechetów w szkołach na onkologię, żeby przenieść ciężar ważności z kupowania kolejnych F-35, bomb i rakiet na finansowanie służby zdrowia. Można znaleźć na to pieniądze, tylko trzeba dokonać wyboru. Albo rakiety, albo szpitale. Albo pomniki, albo szkoły. To jest cywilizacyjny wybór.
- wyliczał Robert Biedroń.

Po chwili zaczął wprost atakować prezydenta Andrzeja Dudę, w pewnym momencie porównując go nawet do budzącego się z zimowego snu niedźwiedzia.

Andrzej Duda nie reagował na nienawiść w Białymstoku, nie reagował kiedy europosłów wieszano na szubienicach, nie reagował kiedy dochodziło do przemocy, nienawiści wobec np. Żydów w Polsce, nie reagował kiedy bezczeszczono cmentarze żydowskie, nie reagował kiedy tworzono kolejne strefy wolne od LGBT. 30% naszego kraju jest już objęte takimi strefami. Nagle budzi się jakiś niedźwiedź ze snu zimowego i mówi takie rzeczy [PAD o Polsce dla każdego – przyp. red.]. Nikt w to nie uwierzy.
- zapewniał Robert Biedroń w rozmowie z Moniką Olejnik.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVN24, 300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts