Komisja ds. służb zapoznała się z informacją o sytuacji w Iraku

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacją o sytuacji w Iraku przedstawioną przez Służbę Wywiadu Wojskowego i Agencję Wywiadu. Według posłów z informacji wynika, że nie ma obecnie zagrożenia dla naszych żołnierzy.

Patrol CIMIC
By Tech. Sgt. Dawn M. Price - Ta grafika została opublikowana przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych pod numerem 061109-F-7426P-248.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć si

Posłowie zapoznali się dziś z ocenami służb na temat potencjalnego zagrożenia dla Polski i polskich żołnierzy w Iraku po śmierci dowódcy elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds, generała Kasema Sulejmaniego, w ataku amerykańskich dronów na lotnisku w Bagdadzie i odwetowym ataku rakietowym Iranu na amerykańskie bazy w Iraku oraz na tzw. zieloną strefę w Bagdadzie.

Komisja, która jak zwykle obradowała w tajnym trybie, uzyskała informacje od szefa Służby Wywiadu Wojskowego Andrzeja Kowalskiego i jednego z wiceszefów Agencji Wywiadu.

Przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS) powiedział, że sytuacja na Bliskim Wschodzie, w Iraku i Iranie, jest monitorowana przez polskie służby.

"Polskie służby dobrze funkcjonują, a z informacji wynika, że żołnierze Wojska Polskiego, którzy tam stacjonują, na chwilę obecną są bezpieczni"

- mówił w czwartek Andzel.

Adam Szłapka (KO) zaznaczył, że komisja uzyskała szczegółową, rzetelną informację od szefów służb. "Sytuacja jest oczywiście poważna, ale trzeba pamiętać o tym, ze misja Polaków w Iraku, to misja szkoleniowa, a nie bojowa. Stąd mniejsze zagrożenia w ich przypadku i ich bezpieczeństwo jest zapewnione" - powiedział Szłapka.

Dodał, że całą sytuację w regionie należy monitorować, ponieważ jest poważna. W przypadku jej zmiany potrzebna będzie kolejna informacja dla posłów ze strony służb.

"Jednak w takim przypadku optymalnym rozwiązaniem byłoby zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po to, by wypracować w tej sprawie wspólne stanowisko, konsens polityczny, ponieważ jest on możliwy" - mówił Szłapka.

Marek Biernacki (PSL - Kukiz'15) przypomniał, że komisja zapoznając się z informacjami szefów służb, miała własne spojrzenie na ten region, ponieważ w poprzedniej kadencji posłowie byli w Bagdadzie. "Dlatego orientujemy się trochę w całej sytuacji, w topografii terenu, w tym, jak to wygląda" - powiedział Biernacki.

"Polskie służby monitorują cały czas sytuację, jaka jest na Bliskim Wschodzie. Tam, gdzie są polskie kontyngenty, polskie służby z reguły dobrze działają, mają dużą wiedzę i są oparciem dla działalności wojska w tych regionach" - ocenił poseł.

"Zagrożenia dla polskich żołnierzy na dzisiaj nie ma. Oczywiście trzeba pamiętać, że to misja szkoleniowa - Polacy nie uczestniczą w misji bojowej w Iraku" - zaznaczył.

Biernacki ocenił, że służby amerykańskie spodziewały się tego ataku, a Iran skierował pociski na bazę o dużym obszarze, stąd również jego nikła skuteczność. Nie chciał jednak mówić o szczegółach informacji - przypomniał, że komisja obradowała w trybie tajnym.

Komisja jeszcze w czwartek ma rozpatrzyć projekt budżetu na 2020 r. dla Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz cywilnych służb - Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Komisja przygotuje opinię dla sejmowej komisji finansów publicznych o przekazanym przez rząd projekcie budżetu w części dotyczącej służb i rezerwach celowych.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Irak #żołnierze #Sejm #komisja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo