Komisja ds. służb zapoznała się z informacją o sytuacji w Iraku

Patrol CIMIC / By Tech. Sgt. Dawn M. Price - Ta grafika została opublikowana przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych pod numerem 061109-F-7426P-248.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć si

  

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacją o sytuacji w Iraku przedstawioną przez Służbę Wywiadu Wojskowego i Agencję Wywiadu. Według posłów z informacji wynika, że nie ma obecnie zagrożenia dla naszych żołnierzy.

Posłowie zapoznali się dziś z ocenami służb na temat potencjalnego zagrożenia dla Polski i polskich żołnierzy w Iraku po śmierci dowódcy elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds, generała Kasema Sulejmaniego, w ataku amerykańskich dronów na lotnisku w Bagdadzie i odwetowym ataku rakietowym Iranu na amerykańskie bazy w Iraku oraz na tzw. zieloną strefę w Bagdadzie.

Komisja, która jak zwykle obradowała w tajnym trybie, uzyskała informacje od szefa Służby Wywiadu Wojskowego Andrzeja Kowalskiego i jednego z wiceszefów Agencji Wywiadu.

Przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS) powiedział, że sytuacja na Bliskim Wschodzie, w Iraku i Iranie, jest monitorowana przez polskie służby.

"Polskie służby dobrze funkcjonują, a z informacji wynika, że żołnierze Wojska Polskiego, którzy tam stacjonują, na chwilę obecną są bezpieczni"

- mówił w czwartek Andzel.

Adam Szłapka (KO) zaznaczył, że komisja uzyskała szczegółową, rzetelną informację od szefów służb. "Sytuacja jest oczywiście poważna, ale trzeba pamiętać o tym, ze misja Polaków w Iraku, to misja szkoleniowa, a nie bojowa. Stąd mniejsze zagrożenia w ich przypadku i ich bezpieczeństwo jest zapewnione" - powiedział Szłapka.

Dodał, że całą sytuację w regionie należy monitorować, ponieważ jest poważna. W przypadku jej zmiany potrzebna będzie kolejna informacja dla posłów ze strony służb.

"Jednak w takim przypadku optymalnym rozwiązaniem byłoby zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po to, by wypracować w tej sprawie wspólne stanowisko, konsens polityczny, ponieważ jest on możliwy" - mówił Szłapka.

Marek Biernacki (PSL - Kukiz'15) przypomniał, że komisja zapoznając się z informacjami szefów służb, miała własne spojrzenie na ten region, ponieważ w poprzedniej kadencji posłowie byli w Bagdadzie. "Dlatego orientujemy się trochę w całej sytuacji, w topografii terenu, w tym, jak to wygląda" - powiedział Biernacki.

"Polskie służby monitorują cały czas sytuację, jaka jest na Bliskim Wschodzie. Tam, gdzie są polskie kontyngenty, polskie służby z reguły dobrze działają, mają dużą wiedzę i są oparciem dla działalności wojska w tych regionach" - ocenił poseł.

"Zagrożenia dla polskich żołnierzy na dzisiaj nie ma. Oczywiście trzeba pamiętać, że to misja szkoleniowa - Polacy nie uczestniczą w misji bojowej w Iraku" - zaznaczył.

Biernacki ocenił, że służby amerykańskie spodziewały się tego ataku, a Iran skierował pociski na bazę o dużym obszarze, stąd również jego nikła skuteczność. Nie chciał jednak mówić o szczegółach informacji - przypomniał, że komisja obradowała w trybie tajnym.

Komisja jeszcze w czwartek ma rozpatrzyć projekt budżetu na 2020 r. dla Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz cywilnych służb - Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Komisja przygotuje opinię dla sejmowej komisji finansów publicznych o przekazanym przez rząd projekcie budżetu w części dotyczącej służb i rezerwach celowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Korea Południowa: Rośnie strach przed koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Służby medyczne Korei Płd. przestrzegły, że kraj powinien być przygotowany na kolejne przypadki zakażeń koronawirusem, niezwiązane z wykrytymi wcześniej ogniskami epidemii. Łączna liczba odnotowanych w kraju infekcji wzrosła do 31.

Sytuacja w Korei Płd. wchodzi w „nową fazę”, gdyż część nowo diagnozowanych osób nie podróżowała za granicę ani nie miała kontaktu z pacjentami, u których infekcje wykryto wcześniej

– przekazało Koreańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC).

Służby medyczne przyznały, że wciąż nie udało się ustalić, w jaki sposób trzech najnowszych pacjentów zaraziło się wirusem.

- Droga zakażenia tych trzech pacjentów jest niejasna (…) i jest szansa, że wykryjemy kolejne takie przypadki

 - powiedziała dyrektorka KCDC Dzung Eun Kieong, cytowana przez agencję Yonhap.

Korea Płd. powinna zacieśnić kontrolę osób przybywających z zagranicy oraz reguły dotyczące kwarantanny, a jednocześnie wprowadzić środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa w kraju – dodała Dzung. Podkreśliła jednak, że największe ryzyko wciąż występuje u osób, które były w Chinach oraz tych, które miały z nimi kontakt.

Spośród 31 osób, u których w Korei Płd. potwierdzono zakażenie, 12 odwiedziło miasto Wuhan w środkowych Chinach, gdzie znajduje się ognisko epidemii. Pięć innych podróżowało do Singapuru, Tajlandii lub Japonii. W pozostałych 14 przypadkach podejrzewa się, że do zakażenia doszło na terenie Korei Płd.

W osobnej depeszy Yonhap poinformował o śmierci chorego na zapalenie płuc pacjenta, który był niedawno w Chinach. Służby medyczne potwierdziły jednak, że nie był on zarażony nowym koronawirusem.

Dziś po południu w Korei Płd. łącznie 818 osób poddanych kwarantannie oczekiwało na wyniki testów na obecność koronawirusa. Od 3 stycznia w kraju przebadano już 9 772 osoby, z czego u 8 923 testy dały wynik negatywny. 12 zakażonych pacjentów wyzdrowiało i zostało już zwolnionych z kwarantanny.

W Chinach do wtorku potwierdzono łącznie ponad 72 tys. zakażeń nowym koronawirusem, który może wywoływać śmiertelnie niebezpieczne zapalenie płuc. Prawie 1900 z tych osób zmarło, a ponad 12,5 tys. zostało już wypisanych ze szpitali - przekazała państwowa komisja zdrowia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts