Komisja Wenecka dotarła do Senatu. Trwa spotkanie delegatów z większością senacką

W jednej z sal gmachu Senatu rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli Komisji Weneckiej z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkiem i senatorami senackiej większości. Na późniejsze godziny zaplanowane są tez spotkania z senatorami Prawa i Sprawiedliwości oraz posłami opozycji.

Twitter/@SenatRP

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelizacją ustaw sądowych na styczniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię na jej temat w trybie pilnym.

Przed spotkaniem służby prasowe Senatu zamieściły na Twitterze krótkie nagranie, w którym Grodzki wyjaśnia czym jest Komisja Wenecka i dlaczego jej delegacja będzie gościć w Polsce.

Marszałek podkreślił, że Komisja Wenecka to ciało doradcze, stworzone w latach 90-tych dla młodych demokracji.

Przypomnę, że honorową przewodniczącą tej Komisji jest pani premier Hanna Suchocka, a członkami tej komisji są między innymi ludzie z obecnej partii rządzącej, czyli pan minister Warchoł i pan sędzia Muszyński

- dodał marszałek Senatu (chodzi o wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła i wiceprezesa TK Mariusza Muszyńskiego -red,).

Grodzki zaznaczył, że Komisja Wenecka ma rolę doradczą, nie ma "mocy decyzyjnej". "Natomiast opiniuje i doradza" - powiedział marszałek Senatu.

Przypomniał ponadto, że delegacja KW ma przebywać w Polsce do piątku i w tym czasie ma w planach m.in. spotkania z posłami i senatorami, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem oraz przedstawicielami Sądu Najwyższego.

W planie ma spotkanie z Ministerstwem Sprawiedliwości, ale czy do niego dojdzie, na chwilę obecną nie mam tego jeszcze potwierdzonego

- wskazał Grodzki.


 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

 

#Komisja Wenecka #Senat #Tomasz Grodzki #marszałek Senatu #ustawa sądownicza

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo