Jacek Czaputowicz: wystąpienie prezydenta USA - uspokajające, jest deeskalacja konfliktu

Jacek Czaputowicz / Telewizja Republika/printscreen

  

Wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa po ataku Iranu jest uspokajające; na pewno jest deeskalacja tego konfliktu, to dobry rozwój sytuacji z perspektywy Polski - stwierdził dziś szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"Na pewno jest taka deeskalacja tego konfliktu. Jest to uspokajające wystąpienie. Oferta do strony irańskiej, też jakiegoś szerszego spojrzenia i próba ustanowienia ram do dyskusji, wprowadzić może na stałe pokój w regionie. Jest to dobry rozwój sytuacji z perspektywy Polski"

- powiedział szef MSZ w PR24.

Według Czaputowicza, Stany Zjednoczone "są górą w tym konflikcie". "Pokazały zdecydowanie w swym działaniu - dokonując tej akcji na generała irańskiego. Ale z drugiej strony te granice są ciągle utrzymywane, żeby ta sytuacja nie wymknęła się z pod kontroli. Było to dość ryzykowne. Ale z dzisiejszej perspektywy widać, że reakcja Iranu była umiarkowana" - powiedział.

Szef MSZ zapewnił, że bezpieczeństwo polskich żołnierzy w Iraku "jest zapewnione". Pytany o obecne stosunki polsko-irańskie, minister odpowiedział, że "są dobre".

Prezydent USA wygłosił w środę pierwsze wystąpienie po irańskim ataku na bazy USA w Iraku. Trump wezwał NATO do większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie i zaapelował do światowych mocarstw o wypracowanie nowego porozumienia z Iranem, które uczyni świat bezpieczniejszym. Trump oznajmił jednocześnie, że "USA nałożą natychmiastowe dodatkowe karne sankcje gospodarcze na irański reżim". Dodał, że "potężne sankcje zostaną utrzymane do czasu, gdy Iran zmieni swe postępowanie", zarzuci ambicje nuklearne i zaprzestania wspierania terrorystów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Setki osób narusza zasady kwarantanny we Włoszech. Grozi za to do 4 lat więzienia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/djedj

  

272 osoby zostały spisane we Włoszech w ciągu pięciu dni pod zarzutem naruszenia zasad kwarantanny - poinformowało we wtorek MSW. Według obowiązujących od niedawna przepisów o walce z epidemią grozi za to kara od roku do 4 lat więzienia.

Złamanie zasad kwarantanny podlega karze za stworzenie zagrożenia dla zdrowia obywateli. W przypadku osób zakażonych, które opuszczają dom, jest to kara do 5 lat więzienia.

MSW ogłosiło ponadto, że w poniedziałek siły porządkowe w całym kraju skontrolowały ponad 220 tysięcy osób i 88 tysięcy sklepów oraz innych placówek. Około 6300 osób zostało ukaranych za naruszenie przepisów dotyczących zakazu przemieszczania się bez ważnego i uzasadnionego powodu.

W ciągu trzech tygodni ich obowiązywania takie kary wymierzono 142 tysiącom osób. Wysokość grzywny została niedawno podniesiona przez rząd z 206 do wysokości od 400 do 3 tysięcy euro. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts