Szczerski: "Marszałek Grodzki próbuje zmieniać ustrój Polski. Wprowadza trzecią izbę do parlamentu"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki próbuje zmieniać ustrój Polski, zmieniać konstytucję, wprowadza trzecią izbę do polskiego parlamentu, oprócz Sejmu i Senatu - Komisję Wenecką i Komisję Europejską - powiedział dzisiaj w TVP Info szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Tomasz Grodzki
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Marszałek Senatu spotkał się dzisiaj z wiceprzewodniczącą KE Vierą Jourovą oraz z komisarzem UE do spraw sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Grodzkiemu towarzyszyła w Brukseli m.in. wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy.

Marszałek Senatu w oświadczeniu dla mediów w Brukseli nazwał środowe spotkanie "roboczą naradą".

"To był dialog polegający na wymianie poglądów. Wszyscy zgodzili się na samym początku, że podstawowe wartości, które przyświecają Unii Europejskiej, w tym między innymi przestrzeganie praworządności, są nienaruszalne, natomiast jeśli chodzi o szczegóły tak zwanych ustaw sędziowskich, z ekspertami z jednej i z drugiej strony wymieniliśmy poglądy na ten temat, czy ta ustawa nadaje się do poprawiania, czy być może będzie do odrzucenia i do odesłania do Sejmu" - relacjonował Grodzki po spotkaniu z członkami KE. Jak dodał, Viera Jourowa z zadowoleniem przyjęła fakt, że opinię w sprawie nowelizacji ustaw sądowych wyda Komisja Wenecka.

Szczerski odniósł się w środę na antenie TVP Info do wizyty Grodzkiego w Brukseli.

- Praktyka powinna być taka, że jeśli marszałek Senatu, czy którykolwiek inny polityk z Polski, gdziekolwiek występuje w kontekście międzynarodowym, to prosi o stanowisko polskiego państwa i takie stanowisko otrzymuje od MSZ, może je także otrzymać od Kancelarii Prezydenta - i po prostu je komunikuje

 - oświadczył Szczerski.

Według niego, taki polityk potem może "mówić jakieś swoje opinie", ale najpierw powinien przedstawić stanowisko polskiego państwa.

- Jeśli robi coś zupełnie innego, to znaczy, że prowadzi swój własny świat, który niczym się nie skleja ze światem prawdziwym

 - powiedział Szczerski.

- Ważne jest natomiast to, że marszałek Grodzki także dzisiaj próbuje zmieniać ustrój Polski, zmieniać konstytucję Polski, wprowadza trzecią izbę do polskiego Sejmu. W Polsce mamy Sejm i Senat, natomiast teraz mamy: Sejm, Senat, Komisję Wenecką i Komisję Europejską

 - mówił szef gabinetu prezydenta.

Podkreślił, że proces legislacyjny dot. ustaw sądowych w Polsce jeszcze się toczy, zatem - jak ocenił - "nie może być oceniany przez podmioty zewnętrzne".

Szczerski nazwał działania Grodzkiego "błędem".

- Dzisiejsze konsultacje marszałka Grodzkiego oznaczają, że on wciągnął KE w proces legislacyjny, to znaczy, że nie będzie miała ona później prawa, jako współtwórca ustawy, jej zaskarżać, to samo jest z Komisją Wenecką. Jeśli ona rzeczywiście przyjedzie i będzie spotykać się z ustawodawcą w trakcie procesu legislacyjnego (...) to będzie znaczyło, że jest współtwórcą ustawy - powiedział.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Tomasz Grodzki #Krzysztof Szczerski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo