Wpływowy szyicki duchowny stwierdził: Kryzys się skończył. "Apeluję o rozwagę i cierpliwość"

Muktada as-Sadr (z prawej) / By Unknown - http://farsi.khamenei.ir/photo-index?year=1398, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82224778

  

Wpływowy szyicki duchowny Muktada as-Sadr oświadczył dzisiaj, że kryzys doświadczany przez Irak skończył się po "retoryce deeskalacji" ze strony USA i Iranu - pisze Reuters. Zaapelował do irackich frakcji o cierpliwość i niepodejmowanie zbrojnej akcji.

- Apeluję do wszystkich irackich frakcji o rozwagę, cierpliwość, niepodejmowanie zbrojnych działań i uciszenie ekstremistycznych głosów niektórych zbuntowanych elementów, dopóki nie wyczerpią się wszystkie polityczne, parlamentarne i międzynarodowe metody

 - podkreślił w oświadczeniu.

Dzisiaj prezydent USA Donald Trump ocenił, że Stany Zjednoczone są gotowe do pokoju z każdym, kto go szuka. W przemówieniu w Białym Domu stwierdził, że Iran powinien współpracować z USA tam, gdzie są wspólne priorytety, w tym w walce z Państwem Islamskim (IS).

As-Sadr, kierujący największym blokiem w irackim parlamencie - Sairun, zaznaczył, że wciąż opowiada się za tym, by doprowadzić do zakończenia obecności w Iraku zagranicznych wojskowych.

W niedzielę as-Sadr uznał za niewystarczającą rezolucję irackiego parlamentu w tej sprawie. Wezwał też wtedy lokalne i zagraniczne ruchy oporu do zjednoczenia.

Wskazywał również, że porozumienie z USA o bezpieczeństwie powinno być natychmiast anulowane, ambasada USA powinna zostać zamknięta, a amerykańscy żołnierze wydaleni w "poniżający sposób". Dodał, że komunikowanie się z rządem USA powinno podlegać karze.

Duchowny wyraził też przekonanie, że w ciągu 15 dni w Iraku powinien sformować się nowy silny rząd, będący w stanie ochronić suwerenność i niepodległość kraju. Wezwał też do rozpisania przedterminowych wyborów.

Od początku października Irak jest sceną ustawicznych masowych protestów antyrządowych. Według wybranej przez iracki parlament komisji praw człowieka około 490 osób straciło przy tym życie, a ponad 27 tys. zostało rannych.

W wyniku niepokojów społecznych pod koniec listopada do dymisji podał się premier Adil Abd al-Mahdi. Konstytucyjny termin wyłonienia jego następcy minął dwa tygodnie temu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiała analiza Tuska prosto z Brukseli: „PiS już wie, że niedługo straci władzę”. Dalej jest jeszcze ciekawiej!

/ Donald Tusk / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Gdy Donald Tusk zadeklarował poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wiadomym było, że wkrótce pojawiają się z jego strony ataki na obecnie urzędującego prezydenta. Szef Europejskiej Partii Ludowej nie zamierza jednak ograniczać się jedynie do wyborów prezydenckich. Jak przekonuje we wpisie na Twitterze, „PiS już wie, że niedługo straci władzę”. Szybko doczekał się odpowiedzi od rzecznika głowy państwa.

- PiS już wie, że niedługo straci władzę. Mimo nadciągającego kryzysu rozda jeszcze trochę pieniędzy (głównie swoim), aby zbudować mit złotej epoki Kaczyńskiego. Winę za bankructwo i drożyznę zrzuci na następców. Taka strategia

- napisał były premier na Twitterze.

Przypomnijmy, że Tusk w tym tygodniu poparł kandydaturę wicemarszałek Sejmu, posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich i zapowiedział zaangażowanie się w kampanię wyborczą. O tym poinformował również za pośrednictwem Twittera.

[polecam:https://niezalezna.pl/311976-kidawie-blonskiej-idzie-az-tak-zle-budka-ujawnia-ze-sciagaja-tuska-do-kraju]

Wśród potoku komentarzy pod dzisiejszym wpisem Tuska, znalazła się odpowiedź Błażeja Spychalskiego. "Dziwnym trafem tam gdzie pojawia się Pan zaczyna się kryzys. A to finansowy, a to Brexit.... Może przestanie Pan już z łaski swojej straszyć Polaków?" - napisał rzecznik prezydenta.

Inni internauci również niezbyt nieprzychylnie odnoszą się do wpisu:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts