Gen. Piotrowski: Polscy żołnierze w Iraku są gotowi na scenariusz adekwatny do zagrożeń

gen. Tomasz Piotrowski / fot. Malwina Ziemkiewicz(CO MON)

  

Gen. Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, uczestniczył dziś w niejawnym posiedzeniu sejmowej komisji obrony, na którym szef MON Mariusz Błaszczak przedstawił posłom informację dotyczącą polskiej misji w Iraku i sytuacji na Bliskim Wschodzie, jaka zaistniała po nocnym ataku na amerykańskie bazy w Iraku, przeprowadzonym przez Iran. W bazach tych przebywają polscy żołnierze. - Polskie wojsko w Iraku jest gotowe na scenariusz działania adekwatny do zagrożeń i zaistniałej sytuacji, morale żołnierzy jest wysokie - powiedział generał.

- Sytuacja w Iraku jest niestabilna od wielu miesięcy. Mam jednak nadzieję, że to co wydarzyło się po atakach rakietowych doprowadzi do deeskalacji tego napięcia. Wskazuje na to wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa. Iran wydaje się być uspokajany po tym ataku rakietowym (który przeprowadził na bazy amerykańskie w Iraku). Miejmy nadzieję, że tak będzie

- powiedział gen. Piotrowski.

- Byłbym jednak bardzo daleki od wyciągania wniosków, że sytuacja na Bliskim Wschodzie jest dla nas uspokajająca. Natomiast niewątpliwie wpisuje się ona w tendencję deeskalacji tej niekorzystnej sytuacji, która się wywiązała - ocenił.

Zapewnił, że polskie wojsko jest gotowe na scenariusz działania adekwatny do zaistniałej sytuacji.

- Jesteśmy do tego gotowi, pomimo zaskakującej sytuacji, jaką był wielokrotny atak rakietowy. Sposób wyszkolenia i przygotowania polskich żołnierzy był (podczas tego ataku) jak najbardziej prawidłowy do zaistniałego zagrożenia. Zachowanie i procedury nie zawiodły. Jest też bardzo ważne dla mnie, jako dowódcy, że morale żołnierzy (przebywających na misji w Iraku) jest bardzo wysokie i są oni bardzo zdeterminowani do tego, żeby realizować zadania, które zostały przed nimi postawione

 - powiedział gen. Piotrowski.

Kierując swoje słowa do rodzin żołnierzy i pracowników wojska przebywających na misji w Iraku, zapewnił, że wspiera ich i dołoży wszelkich starań, aby misja polskich żołnierzy w Iraku była realizowana według dotychczasowych założeń - czyli "budowania bezpieczeństwa w świecie, budowania bezpieczeństwa Polski, także w jej otoczeniu".

W środę, w pierwszym wystąpieniu po irańskim ataku na bazy USA w Iraku prezydent Donald Trump wezwał NATO do większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie i zaapelował do światowych mocarstw o wypracowanie nowego porozumienia z Iranem, które uczyni świat bezpieczniejszym. Zapowiedział też nałożenie dodatkowych karnych sankcji na Iran do czasu, gdy państwo to nie zmieni swojego postępowania i nie porzuci terroryzmu oraz aspiracji nuklearnych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Czechy: koronawirus rozprzestrzenia się wolniej

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/valelopardo

  

W Czechach od początku epidemii koronawirusa odnotowano 3869 potwierdzonych przypadków Covid-19 - podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. W czwartek przybyło 269 zakażonych, co oznacza, że drugi dzień z rzędu koronawirus rozprzestrzenia się wolniej.

Największy dzienny przyrost - 373 infekcji - zanotowano 27 marca.

Resort zdrowia poinformował także o śmierci kolejnych dwóch pacjentów. Od początku epidemii zmarło 46 osób, a wyleczono 71. W szpitalach z rozpoznaniem Covid-19 jest 342 pacjentów; u 72 z nich przebieg choroby jest ciężki.

Najwięcej chorych jest w czeskiej stolicy Pradze, gdzie na 100 tys. mieszkańców przypada 76 zakażonych. Testy potwierdziły tu 1029 przypadków zainfekowania koronawirusem.

Znaczna liczba chorych jest także w kraju (województwie) ołomunieckim, w którym na 100 tys. mieszkańców zanotowano 56 pozytywnych testów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts