Obrona V4 bardziej spójna

Dziś w Pradze spotkali się przedstawiciele parlamentów Grupy Wyszehradzkiej. Opowiedzieli się za dalszą bliską współpracą państw V4 m.in. w dziedzinie produkcji zbrojeniowej, obrony w cyberprzestrzeni, a także zakupów uzbrojenia.

zdjęcie ilustracyjne
Leszek Chemperek/CO MON

W posiedzeniu wzięli udział senatorzy z komisji obrony: jej przewodniczący Jarosław Rusiecki oraz Bogdan Zdrojewski. Jak wyjaśnili, posłowie z sejmowej komisji obrony nie przyjechali do Pragi z uwagi na głosowania w polskim parlamencie.

Obrady podzielone były na trzy panele, z których pierwszy dotyczył współpracy państw V4 w dziedzinie obronności i wspólnych ćwiczeń; kolejny - wspólnych zakupów na potrzeby obronności, a trzeci - problemów związanych z cyberprzestrzenią.

Senator Rusiecki powiedział, że jednym z problemów we współpracy państw regionu są instytucje, które odpowiadają za uzbrojenie sił zbrojnych. Każdy kraj ma swój system zamówień w sferze bezpieczeństwa, co utrudnia poszukiwanie rozwiązań obniżających koszty. 

- My potrzebujemy silnej współpracy na etapie badań naukowych i wdrażania tych badań, szczególnie w produkcji zbrojeniowej

– powiedział. Podkreślił, że w krajach V4 funkcjonują przyzwyczajenia wynikające z historii i źle rozumianej konieczności ochrony własnych doświadczeń.

Według senatora Zdrojewskiego wśród państw V4 istnieje zgoda co do kierunków współpracy w dziedzinie wspólnych planów w przemyśle zbrojeniowego. - Wiemy, w którą stronę powinniśmy zmierzać, ale brak jest namacalnych efektów współpracy w postaci wspólnych zakupów, wspólnej polityki w obszarze bezpieczeństwa tego obszaru – powiedział.

W dyskusji zwracano uwagę m.in. na konieczność rozwijania współpracy państw V4 w dziedzinie obronności z Francją i Niemcami. Podkreślano również znaczenie współpracy w tej dziedzinie z Wielką Brytanią, która opuszcza Unię Europejską.

Czeski senator, były ambasador w Paryżu i analityk spraw międzynarodowych Pavel Fischer, zwrócił uwagę w rozmowie z PAP na znaczenie współpracy z „dalekimi sąsiadami V4”, w tym z Londynem, i zapowiedział spotkania przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej z parlamentarzystami z Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem Polska, która po Czechach w lipcu 2020 roku przejmie przewodnictwo w V4, będzie organizować takie spotkania.

Fischer zwrócił także uwagę na zmieniające się środowisko kwestii związanych z bezpieczeństwem. - Bezpieczeństwo nie zaczyna się tam, gdzie zaczynają się nasze granice państwowe, lub gdzie kończy się nasze suwerenne terytorium państwowe. Widzimy, że tak jak w przestrzeni powietrznej, tak i w przestrzeni cybernetycznej potrzebna jest bardzo bliska współpraca – powiedział czeski senator.

Podkreślił, że współpraca z Polską w dziedzinie obronności jest bardzo ważna.

- Po wizycie w krajach bałtyckich i w Elblągu (siedziba Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód NATO) zdajemy sobie sprawę z roli, jaką pełni Polska jako nasz sąsiad

– stwierdził Fischer i dodał, że współdziałanie z polską armią ma szczególne znaczenie.

Czechy do końca czerwca 2020 roku sprawują przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, którą tworzą także Polska, Węgry i Słowacja. W lipcu na kolejne 12 miesięcy przewodnictwo przejmie Polska.
 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#V4 #Grupa Wyszechradzka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo