Z OSTATNIEJ CHWILI

Dawid Kubacki drugi w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt • • •

Gdzie można przechowywać e-recepty? Poznaj aplikację mObywatel?

E-recepty wystawiane przez lekarzy można przechowywać w telefonie, w bezpłatnej aplikacji mObywatel - poinformował resort cyfryzacji w środowym komunikacie. W środę wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

zdjęci ilustracyjne
Jan Vašek; pixabay.com / Creative Commons CC0

Jak wyjaśnia ministerstwo cyfryzacji, e-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna w telefonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż, a pod koniec tego miesiąca będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS. Aby z niej korzystać, należy założyć profil zaufany oraz zainstalować aplikację mObywatel. Aplikację tę można znaleźć w zależności od rodzaju używanego telefonu - w sklepach Google Play lub App Store. Resort cyfryzacji zapewnia, że aplikacja jest „bezpłatna, oficjalna i bezpieczna”. 

mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion osób. Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich.
- tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aby korzystać z tej możliwości, trzeba założyć tzw. profil zaufany. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej.

Druga możliwość to odwiedziny na stronie www.pz.gov.pl i założenie profilu online. Wówczas trzeba go potwierdzić w ciągu 14 dni w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

Profil zaufany pozwala logować się także do Internetowego Konta Pacjenta. To aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która umożliwia dostęp do dokumentacji medycznej (np. e-recept i e-skierowań, a wkrótce także wyników badań czy wypisów ze szpitala), informacji o wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ - na przykład przebytego zabiegu lub badania), informacji o zaleconej dawce leków, informacji o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji. 
 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#e-recepta #zdrowie #aplikacja #innowacje #medycyna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo