Szewach Weiss komentuje konferencję w Jerozolimie. "Powiem coś niedelikatnie i... niech mi nie wybaczą"

- Ta inicjatywa nie była ze strony Instytut Yad Vashem. Powiem coś niedelikatnie i niech mi wybaczą, nie, niech mi nie wybaczą. Tę konferencję zorganizował pan, który nazywa się Kantor [Mosze - red.]. Przepraszam - on to zorganizował jak kantor, handel z historią. Tego się nie robi - powiedział podczas spotkania prezydenta RP ze środowiskami żydowskimi Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce

Szewach Weiss
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Dziś prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce. Dużo miejsca w swoim wystąpieniu prezydent poświęcił sprawie konferencji zatytułowanej "Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem", organizowanej przez Fundację Światowego Forum Holokaustu.

Około 30 przywódców z całego świata potwierdziło swój udział. Głos podczas wydarzenia ma zabrać prezydent Putin. Polska dyplomacja zabiegała początkowo o to, by podczas Forum mógł wystąpić także polski prezydent. Ostatecznie Andrzej Duda podjął decyzję, że nie pojawi się na uroczystościach w Jerozolimie.

- Najwięcej ofiar Holokaustu to byli obywatele polscy i polski prezydent nie ma głosu? Powiedziałem jasno, to jest wypaczenie prawdy historycznej - mówił dzisiaj prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podziękował Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce za wsparcie i "jednoznaczne opowiedzenie się po polskiej stronie po wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina" na temat przyczyn II wojny światowej. 

Wyraził też przekonanie, że "dzisiaj nie ma trudnej relacji pomiędzy Polską i państwem Izrael, że nie ma trudnej relacji pomiędzy Polakami a Żydami".

- Jest być może kłopotliwa relacja dla pewnej grupy wpływowych środowisk, które są organizatorami tych uroczystości. To nie jest państwo Izrael. Wiemy, że jest to organizowane przez prywatną fundację o dużych wpływach

- powiedział prezydent.

Media wskazują, że Fundacja Światowego Forum Holokaustu [World Holocaust Forum - red.], organizator uroczystości w Jerozolimie, kierowana jest przed Wiaczesława Mosze Kantora, bliskiego współpracownika prezydenta Rosji, Władimira Putina, potentata na rynku chemicznym, który kilka lat temu próbował przejąć Azoty Puławy.

Podczas dzisiejszego spotkania z prezydentem, w mocny sposób skomentował sprawę Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, były przewodniczący Knesetu.

- Ta inicjatywa nie była ze strony Instytut Yad Vashem. Powiem coś niedelikatnie i niech mi wybaczą, nie, niech mi nie wybaczą. Tę konferencję zorganizował pan, który nazywa się Kantor. Przepraszam - on to zorganizował jak kantor, handel z historią. Tego się nie robi

- powiedział Weiss.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

#Szewach Weiss #Mosze Kantor

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo