Wsparcie sprzętowe dla Dżibuti

Stany Zjednoczone dostarczyły 54 nowe wielozadaniowe pojazdy kołowe o wysokiej mobilności Humvee M1151 do Dżibuti. Dostawy tego uzbrojenia realizowane są w ramach pakietu współpracy Waszyngtonu z tym krajem.

flickr.com

Wersja M1151 charakteryzuje się wzmocnionym podwoziem i silnikiem, dzięki czemu możliwe było doposażenie pojazdu w dodatkowy pancerz. 
W projekt współpracy ze strony USA zaangażowane są ambasada USA w Dżibuti, Dowództwo Stanów Zjednoczonych w Afryce jak i Wielozadaniowe Połączone Siły Operacyjne – Rogu Afryki (Combined Joint Task Force – Horn of Africa, CJTF-HOA). Poza dostawą sprzętu zapewnione jest również wsparcie inżynieryjne i konstrukcyjne dotyczące rozbudowy infrastruktury wojskowej i lokalnych dróg, z których korzysta armia.

Warto zauważyć, że bezpośrednio i pośrednio USA zapewniają wsparcie wojskowe rzędu 200 mln dolarów rocznie, co stanowi ekwiwalent 10 proc. PKB Dżibuti. Sam zaś rząd USA jest drugim największym pracodawcą w  Dżibuti. 

Dostawy pojazdów HUMVEE M1151 do Sił Zbrojnych Dżibuti (FAD) zostały zrealizowane na siedem miesięcy przed terminem. Sprzęt ten trafił na wyposażenie błyskawicznego batalionu interwencyjnego (RIB), który jest szkolony i wyekwipowany przez wojsko amerykańskie. Szkolenia prowadzone przez wojskowych USA obejmują taktykę lekkiej piechoty, planowanie misji, trening strzelecki, pierwszą pomoc, lądową nawigację jak i ćwiczenia z komunikacji.

 


Źródło: niezalezna.pl

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo