Dotąd poznańskie finały WOŚP organizowano przed Centrum Kultury Zamek przy ul. św. Marcin. W tym roku imprezę przeniesiono na Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP). Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski w czasie środowej konferencji tłumaczył zmianę ograniczeniami dotychczasowej lokalizacji.

Chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców uczestniczyło w tym przedsięwzięciu. CK Zamek okazało się już trochę za małe, natomiast sztab WOŚP Ławica coraz bardziej się rozwijał i podjęliśmy decyzję, że spotykamy się w tym roku na targach

– powiedział.

Tamara Birańska ze sztabu WOŚP Ławica przekazała, że w tym roku w czasie tzw. światełka do nieba nie zostaną wykorzystane fajerwerki:

Wybraliśmy ekonomiczne i ekologiczne światełko, w którym każdy może uczestniczyć. Będzie to tzw. tytka z glancem, czyli papierowa torebka z naklejonym serduszkiem WOŚP. O godz. 20.00 założymy ją na telefon z włączoną latarką.

Mamy nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni, przede wszystkim miłośnicy zwierząt. Było dużo próśb z ich strony. Staramy się wszystkich zadowolić – żeby było jasno, cicho i żeby było bezpiecznie

– dodała. Organizatorzy przygotowali 7 tys. papierowych torebek.

Niedzielny finał WOŚP na MTP odbędzie się w dwóch halach. Mieszkańcy będą mogli wejść na targi przez dwie bramy naprzeciwko Dworca Zachodniego. Na scenie ustawionej przy hali nr 2 o godz. 12.45 rozpoczną się koncerty. Wystąpią m.in. Golden Life, Chłopcy z Placu Broni, a po godz. 20.00 Modesta Pastiche.

Patrycja Danielewska ze sztabu WOŚP Ławica zaznaczyła, że tegoroczny finał będzie miał status imprezy masowej, przez co wchodzący na teren MTP nie będą mogli wnosić ze sobą np. alkoholu czy napojów w szklanych opakowaniach.

Nie wiem, jak poznaniacy na to zareagują, mam nadzieję, że to nikogo nie zniechęci. Nie robimy tego, żeby komuś utrudnić życie, tylko po to, żeby było bezpieczniej

– przyznała.

Targowa hala nr 1 zostanie podzielona na strefy: zdrowia, warsztatową, sportową i animacyjną. Będzie w niej można m.in. zbadać wzrok, własnoręcznie ozdobić koszulkę metodą sitodruku czy poznać podstawy szycia. W hali odbędzie się spektakl "Księga dżungli" i różne pokazy taneczne. Przygotowano również rolkowisko, ściankę wspinaczkową czy boisko do hokeja. Zaplanowano także pokazy sztuk walki oraz turnieje szachowe i warcabowe.

O godz. 11.20 prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak rozegra w hali symultanę szachową – pojedynek z czterema graczami naraz. "To są cztery różne szachownice, czterej różni przeciwnicy i różne taktyki" – podkreśliła Danielewska.

W hali nr 2 strażacy zaprezentują swoje pojazdy, a ratownicy medyczni będą uczyli m.in. podstaw pierwszej pomocy. "O godz. 17.00 strażacy potną w hali samochód i uratują z wraku zakleszczone osoby" – powiedziała Danielewska, dodając, że będą też udzielane rady, np. jak wydostać się z auta po wypadku.

O godz. 12.00 w hali Poznań Congress Center rozpoczną się licytacje. Wśród przekazanych w tym roku WOŚP przedmiotów są m.in. szachownica z podpisami aktualnych mistrzów Polski, koszulka piłkarskiej reprezentacji Brazylii z autografem Pelego, książka autorstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z dołączonym listem i życzeniami z 2018 r., czy encyklopedie powstania wielkopolskiego z dołączonymi pamiątkowymi monetami wybitymi z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania.

Przygotowano również zabytkowy motocykl odrestaurowany przez poznańskich miłośników motoryzacji. "Żeby było ciekawiej, ofiarowała go nam osoba, która w zeszłym roku wylicytowała motocykl, który przeznaczyliśmy na Orkiestrę' – podkreślił Michał Bydołek z Poznańskiej Grupy Motocykli Zabytkowych "Karburator".

Tradycyjnie poznańscy policjanci przekazali WOŚP złote serduszko, które w ub. roku zostało zlicytowane za 27 tys. zł. W ubiegłorocznych aukcjach w trzech poznańskich sztabach Orkiestry zebrano łącznie ok. 160 tys. zł