Sakiewicz: Polska reakcja na konflikt amerykańsko-irański jest właściwa. Niedobrze byłoby się odcinać

Tomasz Sakiewicz / polskieradio24.pl

  

"Amerykanie mogą potrzebować wsparcia politycznego i wtedy niedobrze byłoby się od nich odcinać. W razie ataku na Polskę - a przypomnijmy, że Putin atakował Polskę, werbalnie, ale jednak - Amerykanie mogą się wtedy zachować podobnie" - powiedział w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.

Rozmowa z redaktorem Michałem Rachoniem dotyczyła konfliktu amerykańskiego w Iraku. Oceniając nocne naloty sił irańskich na amerykańskie bazy Tomasz Sakiewicz zwrócił uwagę na różnice w taktyce między tymi państwami.

Amerykanie wykonują precyzyjne ataki obliczone na likwidację konkretnych osób, mających łatkę terrorystów. Iran atakuje wszystko, co ma flagę amerykańską. Strzelają czym się da, w co się da. to taktyka typowa dla rosyjskich przestarzałych technologii. Iran nie ma czym uderzyć masowo w USA. Może wyprowadzić wojska, albo stosować akty terrorystyczne. Iran zrobił, co mógł

- ocenił Sakiewicz.

Gość programu zastanawiał się nad tym, jak odpowiedzą na ten atak Stany Zjednoczone. Podczas gdy wiele państw apeluje o to, by zakończyć w tym momencie działania siłowe, Tomasz Sakiewicz obstawia, że dojdzie do zbrojnej interwencji.

Moim zdaniem, pierwszym celem będą stanowiska rakiet, z których strzelano, obrona przeciwlotnicza i irańskie instalacje nuklearne. Amerykanie mają znakomity pretekst, by zniszczyć te instalacje

- podkreślił.

Rozmawiano także na temat polskiej reakcji na wydarzenia. Zdaniem Sakiewicza, strona polska zareagowała prawidłowo. Zaznaczył też, że jego zdaniem Polska powinna wesprzeć działania USA, jeśli będzie to konieczne, aby w przypadku ewentualnego ataku Rosji mieć w Stanach sojusznika. "Niedobrze byłoby się odcinać" - dodał.

Mamy swoje zobowiązania sojusznicze. Jeśli wojska amerykańskie będą atakowane, to będziemy musieli je wesprzeć. Ale na razie nic takiego się nie dzieje, nie ma masowego ataku

- powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, polskieradio24.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Hiszpańska gmina bez koronawirusa. "Ostatni raz obwarowaliśmy się tak przed wojskami Napoleona"

/ Slowrider at German Wikipedia / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

Blisko 1600 mieszkańców gminy Zahara de la Sierra na południu Hiszpanii ma powody do zadowolenia - dotąd nie stwierdzono u nich żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Tamtejszy burmistrz Santiago Galvan podjął decyzję o zablokowaniu wjazdu do tej fortecy, położonej na jednym z andaluzyjskich wzgórz.

Lokalne władze przypominają, że ostatni raz ta średniowieczna miejscowość obwarowała się tak w 1812 roku przed wojskami Napoleona.

Z informacji publikowanych na Twitterze przez władze andaluzyjskiej gminy oraz jej mieszkańców wynika, że skuteczna obrona przez epidemią jest efektem zamknięcia w połowie marca czterech z pięciu prowadzących do Zahary de la Sierra dróg, a także ograniczenia do minimum poruszania się po miasteczku.

"Nie wychodź z domu po zakupy. Sami zrobimy je dla ciebie”

- apeluje za pośrednictwem mediów społecznościowych Galvan.

[polecam:https://niezalezna.pl/320789-ponad-900-zgonow-w-hiszpanii-w-ostatniej-dobie-przybylo-tez-7472-zakazonych]

Burmistrz wyjaśnił hiszpańskiej rozgłośni Onda Cero, że tylko dwie osoby w miasteczku są uprawnione do rozdzielania zakupionej żywności i leków, a jedyna otwarta droga jest stale poddawana kontroli wjeżdżających z towarami pojazdów, a także dezynfekowana przez wolontariuszy.

Dezynfekcja dotyczy też wewnętrznych uliczek średniowiecznej fortecy oraz elewacji budynków i drzwi. Prowadzona jest dwa razy w tygodniu.

- To, że jeszcze nikt u nas nie zachorował, jest najlepszym dowodem na to, że szybkie odcięcie miasteczka od świata było słuszną decyzją

- powiedział Galvan rozgłośni Onda Cero, wskazując, że lokalna społeczność, w której dominują seniorzy, jest “bardzo zjednoczona w walce z epidemią”.

[polecam:https://niezalezna.pl/320487-smutny-rekord-w-hiszpanii-wzrosla-liczba-zakazonych-i-zgonow-w-powodu-koronawirusa]

Światowe media intensywnie opisują przypadek gminy. W ostatnim wpisie na Twitterze burmistrz Galvan pisze: "po prostu chronię moją wioskę i ciężko pracuję".

W całym kraju stwierdzono ponad 117 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, blisko 11 tys. osób zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts