Polska mediatorem w Iranie? Kowalski: Ze względu na przyjaźń persko-polską może tak być

Janusz Kowalski / TVP Info/print screen

  

W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Kowalski w rozmowie z Michałem Rachoniem w #Jedziemy mówił o tym, co ten atak może oznaczać dla Polski.

Wszystko jest w porządku - zapewnił po atakach Iranu na amerykańskie bazy wojskowe prezydent USA Donald Trumpa. Zapowiedział, że w środę wystosuje oświadczenie. Urzędnicy w Waszyngtonie informują, że nie ma na razie doniesień o ofiarach. Z kolei irańska telewizja państwowa podała, że w atakach zginęło 80 osób.

"Wszystko jest w porządku! Pociski wystrzelono z Iranu na dwie bazy wojskowe w Iraku. Trwa obecnie szacowanie ofiar i strat. Na razie jest dobrze!" - stwierdził prezydent USA.

W wydaniu specjalnym programu #Jedziemy Michał Rachoń i jego goście mówili o tym ataku.

Według Janusza Kowalskiego „nasze zobowiązania sojusznicze wobec Stanów Zjednoczonych są takie, że staramy się strzec pokoju na świecie i musimy się zachować zgodnie z naszymi interesami zachowując spokój i reagować na to co się dzieje niedobrego”.

– Polska ze względu na sytuację przyjaźni persko-polskiej może być zawsze takim zwornikiem szukania porozumienia, mediatorem, państwem, które będzie chciało doprowadzić do deeskalacji. Taka rola Polski i polskiej dyplomacji na Bliskim Wschodzie jest możliwa do wyobrażenia, dlatego ze spokojem patrzę na to co czyni polski rząd i polski prezydent

– powiedział wiceminister Janusz Kowalski.

Wczoraj odbyło się  posiedzenie Rady Gabinetowej. Mówiono również o sytuacji w Iranie.

Wczoraj pojawiła się perspektywa zachowania spokoju i dbania o to, aby pokój na świecie został zachowany. Ten spokój bije z polskiej dyplomacji. To jest taka polityka, która jest oczekiwana przez Polaków i przez przedstawicieli większości państw Unii Europejskiej

– ocenił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Był w Mediolanie, zachorował. Koronawirusa wykryto po powrocie do Niemiec

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w Badenii-Wirtembergii na południu Niemiec - poinformował ministerstwo zdrowia tego kraju związkowego. Zakażony to 25-latek, który niedawno był w Mediolanie.

W oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że mężczyzna, który najprawdopodobniej został zainfekowany podczas pobytu we Włoszech, zgłosił się do odpowiednich służb, kiedy zaczął mieć objawy przypominające grypę. Ma trafić do szpitala.

- Osoby z bliskiego otoczenia pacjenta będą przebywać w kwarantannie w domu i codziennie będą pytane o stan zdrowia

- poinformowało ministerstwo i dodało, że ci, u których wystąpią objawy choroby, zostaną zabrani do szpitala.

W Niemczech potwierdzono wcześniej 16 przypadków zakażenia, a na całym świecie - ponad 80 tys. Najwięcej przypadków w Europie zanotowano dotąd we Włoszech - ponad 320.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts