Senat nie poczeka na opinię Komisji Weneckiej ws. ustawy sądowniczej? Grodzki: „Będzie to będzie...”

Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w dniach 9 i 10 stycznia – podano wczoraj na stronie organu doradczego Rady Europy. Mimo hucznych zapowiedzi dot. nadchodzącej wizyty europejskich autorytetów, marszałek Senatu Tomasz Grodzki zdaje się nie przywiązywać do nich większej wagi. Pytany dziś na antenie RMF FM, czy Senat zamierza poczekać na opinię KW, odparł: „będzie to będzie, nie będzie to nie będzie”.

marszałek Senatu Tomasz Grodzki / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W dniu 2 stycznia 2020 r. Komisja Wenecka otrzymała od marszałka Senatu RP pana Tomasza Grodzkiego wniosek o wydanie opinii w sprawie zmian w ustawach o sądownictwie przyjętych przez Sejm RP w dniu 20 grudnia 2019 r. Te zostaną zbadane przez Senat na zbliżającej się sesji styczniowej więc Prezydium Komisji Weneckiej wyraziło zgodę na przygotowanie pilnej opinii przez sprawozdawców

- poinformowała wczoraj Komisja Wenecka na swojej stronie internetowej.

Marszałek Senatu pytany o słowa wicepremiera Jacka Sasina, który uznał, że „Komisja Wenecka wydaje opinie, które nie mają bezpośredniego odniesienia do aktów prawnych, które są przyjmowane”, odparł:

Oczywiście, że tak jest. Końcowa decyzja należy do pań i panów senatorów, którzy głosują nad danym aktem ustawodawczym. Co więcej, ten zwykle wraca do Sejmu. Następna odpowiedzialność ciąży na posłach, a na końcu - na panu prezydencie.

Będą państwo czekali w Senacie na opinię Komisji Weneckiej, zanim zaczniecie głosować nad tą ustawą?” – dopytywał red. Marcin Zaborski na antenie RMF FM.

Komisja Wenecka podjęła decyzję o przyjeździe w trybie pilnym. Senat ma 30 dni na odniesienie się do legislacji przesłanej z Sejmu. Jesteśmy pod pewną presją czasową

- unikał odpowiedzi na pytanie marszałek Senatu.

 

Czy jest szansa na to, że opinia Komisji Weneckiej będzie wcześniej niż zaplanowane prace Senatu nad ustawą sądową?” – nie ustawał prowadzący.

Będzie to będzie, nie będzie to nie będzie

- odparł prof. Grodzki.

Jak wynika z doniesień Polskiej Agencji Prasowej, „pilnej opinii Komisji Weneckiej na temat nowelizacji polskich ustaw sądowych należy oczekiwać w przyszłym tygodniu”.

Nieznany jest jeszcze program wizyty i rozmów w Warszawie oraz skład delegacji. Z wizytą przed wydaniem opinii przyjeżdża zawsze kilku sprawozdawców z różnych krajów.

 

 Źródło: RMF FM, niezalezna.pl

#ustawa sądowa #Komisja Wenecka #Tomasz Grodzki #marszałek Senatu

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo