Premier Morawiecki po rozmowie z premierem Australii. Padła deklaracja o gotowości do pomocy

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej rozmowy z premierem Australii Scottem Morrisonem wyraził współczucie dla rodzin ofiar pożarów i przekazał informację o gotowości polskiej pomocy przez wysłanie wyspecjalizowanych jednostek straży pożarnej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Facebook/@Mateusz_Morawiecki

Od października 2019 roku w pożarach lasów w Australii zginęło w sumie kilkadziesiąt osób. Ogień zniszczył - według stanu na początek stycznia - ok. 4 mln ha buszu i ponad 1000 domów.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Australii Scottem Morrisonem.

"W rozmowie (premier) wyraził swoje współczucie dla rodzin ofiar pożarów. Jednocześnie przekazał informację o gotowość polskiej pomocy poprzez wysłanie na miejsce wyspecjalizowanych jednostek straży pożarnej"

- napisał na Twitterze Müller.

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych również sam szef polskiego rządu. Ocenił, że, jeśli zajdzie taka potrzeba, polscy strażacy udadzą się do Australii, by wesprzeć działania tamtejszych służb.

Tegoroczny sezon pożarów w Australii rozpoczął się wyjątkowo wcześnie i przynosi większe niż w poprzednich latach tragiczne żniwo. Gwałtowność żywiołu i niezwykle wysokie temperatury przypisywane są zmianom klimatu. Na skutek pożarów tysiące osób musiało opuścić swoje domy, a część z nich chroniła się na plażach. W niektórych stanach, w tym w Nowej Południowej Walii, ogłoszono stan wyjątkowy, a władze przeprowadzają przymusową ewakuację ludności, w tym za pomocą należących do wojska okrętów i śmigłowców.

Temperatury w niektórych miejscach, w tym wzdłuż południowego wybrzeża Australii, przekraczały 40 stopni C. W wyniku pożarów zginęły również niezliczone ilości zwierząt. Na zagrożonych terenach przed supermarketami i stacjami benzynowymi ustawiają się długie kolejki, z półek znikają podstawowe produkty, takie jak chleb i mleko. Ponad 50 tys. ludzi jest pozbawionych prądu, w części miast nie ma dostępu do wody pitnej.

Premier Morrison poinformował w poniedziałek, że władze przeznaczą dodatkowe 2 mld australijskich dolarów (1,4 mld USD) na walkę ze skutkami pożarów. Wcześniej obiecano już kilkadziesiąt milionów dolarów na ten cel.

W poniedziałek na części obszarów objętych pożarami spadł deszcz i obniżyły się temperatury. Władze ostrzegają jednak, że pożary odrodzą się, a do czwartku temperatura wzrośnie.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Australia #straż #Polska #premier #Morawiecki

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo