Brytyjczycy nagrodzili biografię rotmistrza Pileckiego

Biografia rtm. Pileckiego pt. „Ochotnik” została nagrodzona Costa Book Awards za rok 2019. Autorem książki jest brytyjski pisarz Jack Fairweather.

Biografia rtm. Pileckiego doceniona przez Brytyjczyków
fot. www.facebook.com/wojciech.kolarski

W związku z wygraniem swojej kategorii, "Ochotnik" wciąż ma szansę na zdobycie głównej nagrody - tytułu Costa Book of the Year, czyli wygrania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii.

Od 1971 r. nagrodami Costa Book Awards wyróżniane są książki napisane w języku angielskim przez pisarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii. Obecnie są przyznawane w pięciu kategoriach - powieść, debiutancka powieść, biografia, poezja i książka dla dzieci, po czym spośród zwycięzców tych kategorii wybierana jest książka roku.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dostaną nagrodę w wysokości 5 tys. funtów. Tytuł Costa Book of the Year za rok 2019 - wraz z nagrodą w wysokości 30 tys. funtów - przyznany zostanie 28 stycznia.

Opublikowana w czerwcu zeszłego roku książka "The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz" opowiada o losach rtm. Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.

Natknąłem się na tę historyczną postać i chciałem wiedzieć więcej. Kiedy przybył do obozu w 1940 r., było to brutalne miejsce dla więźniów politycznych, a on był świadkiem kroków podejmowanych przez nazistów zmierzających do "ostatecznego rozwiązania". Przemycał wiadomości do Londynu, a w tej książce jest mowa o tym, dlaczego nic nie zrobiliśmy

 - powiedział o swojej książce Fairweather.

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, "The Good War" i "The War of Choice", o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

Gratulacje nagrodzonemu autorowi złożył m.in. prezydencki minister Wojciech Kolarski:

 

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Witold Pilecki #Ochotnik #Jack Fairweather #Costa Book Awards

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo