Centrum Informacyjne Rządu przekazało we wtorek w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że inwestycja obejmie stworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego i budowę nowego obiektu szpitalnego, do którego zostanie przeniesiona działalność szpitali klinicznych zlokalizowanych w zabytkowych budynkach.

Chodzi o Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i o Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ministerstwo Zdrowia, które przedłożyło uchwałę, podnosi, że przestarzała infrastruktura budowlana i sprzętowa uniemożliwiała podnoszenie jakości i zapewnienie pacjentom komfortu leczenia, a także przebywania ich rodzin i bliskich.

Nowa inwestycja ma zapewnić zwiększenie dostępności do nowoczesnych form diagnostyki i terapii, zwiększenie liczby procedur wysokospecjalistycznych, kompleksowe zabezpieczenie ratunkowe dla mieszkańców Poznania i konsolidację działalności dwóch szpitali, co ma przełożyć się na ciągłość procedur diagnostyczno-terapeutycznych w jednym miejscu.

Celem inwestycji ma być też rozwój opieki ambulatoryjnej przez przeniesienie ciężaru z leczenia szpitalnego na ambulatoryjne i jednodniowe formy udzielania świadczeń oraz stworzenie innowacyjnego i kompleksowego zaplecza klinicznego dla realizacji kształcenia kadry medycznej.

Wartość inwestycji wyniesie ok. 591 mln zł, z czego budżet państwa pokryje ok. 520 mln zł. Budynek szpitalny będzie miał 45 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Budowa nowego szpitala ma się zakończyć w 2025 r.